1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andreyandreev [35.5K]
3 years ago
8

3r+0.5=18.5 what is r

Mathematics
2 answers:
marusya05 [52]3 years ago
8 0
Answer is 6. Subtract .5 from 18.5 and divide by 3 
Crazy boy [7]3 years ago
4 0
18.5-0.5= 18 18/3= 6 So r=6
You might be interested in
3×4×100±67≤65║556∪120D⊥p=13⇆87∞44f1······<br><br><br><br><br> HELP PLEASEE WHAT IS THIS????
kkurt [141]

Answer: <em>That is most likely an unsolvable question. </em>

Step-by-step explanation: PEMDAS

<u>3×4×100±67≤65</u> <em>Doesn’t work</em>.

<u>3x4= 12</u> ~ <u>12x100=1200</u> ~ <u>1200+67=1267</u>  ~ 1267<65

556∪120D⊥p=13⇆87∞44f1······ <em>Also clearly isn’t a math question </em>


<em>I am not sure if this helps. But I really did look into it and found nothing. I am So sorry to disappoint</em>.

8 0
2 years ago
A farmer harvested 21 1/4
Oxana [17]

Answer:

and sold it for 26 rupesz m*********d

8 0
3 years ago
A 1-foot ruler broke into two pieces so that one piece was 5 1/4 inches long. how long was the other piece?
yan [13]
12 - 5.25 = 6.75
The other piece is 6.75 inches long
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gordon types 1,800 words in 25 minutes how many words per hour?
ANEK [815]
45000 is the answer because 1800 x 25 = 45000

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
1/5 of a box of erasers and youneed to share with 3 people including yourself what fraction of the box would each person get
CaHeK987 [17]
1 1. 1
— x. — = —
4. 5. 20

1/20 is the answer
8 0
3 years ago
Other questions:
  • I really need help please
    6·1 answer
  • Given: HF || JK; HG ≅ JG
    9·2 answers
  • How much did Briana save by purchasing a backpack that costs $45 with a sales promotion of 20% off instead of a backpack that co
    15·2 answers
  • Find the unit rate for 306 miles in 10 hours. A. 00.3 miles/hour B. 30.6 miles/hour C. 306 miles/hour D.3,060 miles/hour
    12·2 answers
  • During a drought, 3 inches of water evaporated out of a lake every hour. Which integer represents the water loss for a 7 hour pe
    8·1 answer
  • What is the measure of the missing angle? 56, 36, ?
    14·1 answer
  • If my car has 19 seats 6 are full what is left
    14·2 answers
  • Raia purchases a new car for $32,000 and finances it with a 6-year simple interest loan at a rate of 4.25% What are Raia’s month
    8·1 answer
  • Please answer correctly, will give brainlie'st, explain gow to got the answer.
    14·2 answers
  • Help me pls thank you
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!