1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andre45 [30]
3 years ago
14

Marco has a collection of 38 state quarters. If 3/5 of his quarters are dated 2005, what is the approximate value of the quarter

s from 2005?
Mathematics
1 answer:
sveta [45]3 years ago
3 0
38(3/5)=Quarters dated 2005=22.8 and round it to 23
(.25)23=$5.75
The quarters from 2005 worth $5.75
Hope this helps!!
You might be interested in
Which represents x2 – 12x + 36 in factored form?
alexandr402 [8]

Answer:

(x - 6)(x - 6)

Step-by-step explanation:

The given quadratic equation is $ x^2 - 12x + 36 = 0 $.

A quadratic equation can be factored in the form $ (x - a)(x - b) $ where $ -a $ and $ -b $ will form the roots of the equation.

Here the roots are: $ +6 , +6 $.

The factored form would simply be:  $ (x - 6) (x - 6) $.

3 0
2 years ago
Enter an inequality that represents the phrase the sum of 1 and Y is greater than or equal to 4
Margaret [11]
Y+1>_4

sum= addition

greater tan or equal to means it has this symbol > with a line underneath it

5 0
3 years ago
7 divided by the quantity a minus 6
Nesterboy [21]

Answer:

7 ÷ (a - 6)

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What does the equation 7x^2-3y^2-x+2y+4=0 represent
Romashka [77]

Answer:

Circle

Step-by-step explanation:

because a hyper bole is (y-k) 2b2 -(x-h) 2a2=1

ellipse is = (x-h) 2a2 + (y-k) 2b2 = 1

parabola is y= a (x-h) 2+ k

that's why circle is the answer

8 0
2 years ago
The ratio to isabella's money to shane's money is 3:11 if isabella has $33 how much money do shane and isabella have together us
alexgriva [62]
Shane and Isabella have 154 dollars
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Jorge wants to buy new vinyl flooring for his kitchen. The kitchen floor is 12 feet by 15 feet. How many square yards is the flo
    14·1 answer
  • A craftsman drill is on sale for $99.99. If the sales tax rate is 7% how much will molley have to pay for the drill
    14·1 answer
  • Help me with this please
    8·1 answer
  • What is the domain of the relation graphed
    6·1 answer
  • How can you use absolute value to represent a negative number in a real world solution
    13·1 answer
  • Nita wants to buy a new keyboard for her computer. She will buy the keyboard when it is on sale for under $50 Write an inequalit
    15·2 answers
  • I honestly don’t understand this at all
    7·2 answers
  • A biscuit recipe calls for 312 cups of flour to make 24 biscuits. Aaron wants to make only 8 biscuits, so he needs to use 13 of
    8·2 answers
  • The cost of 3 scarves is $72.75. What is the unit price?
    15·1 answer
  • Help with practice problem
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!