so did you get what I solved the answer is D ok
Answer:
500g Jelly beans $9.90
Step-by-step explanation:
To know the values.
Let's know how much a gram will cost in each case
300g Jelly beans $5.80
1g = 5.8/300
1 g = 0.01933
500g Jelly beans $9.90
1g = 9.9/500
1g =0.0198
It's obvious that the second one has more value placed on it as it cost more per gram
Answer:
sin A = 12/13
Step-by-step explanation:
Since this is a right triangle, we can use trig functions
sin theta = opposite side/ hypotenuse
sin A = 12/13
Answer:
Let p be the number of pencils.
3(14-p)=30+p
42-3p=30+p
4p=12, p=3.
So Peter ends up with 33 and Tony with 11. 3*11=33, so that confirms that Tony gave Peter 3 pencils.
Answer:
Hypothesis Testing:
Manufacturer claims that the average of time their mosquito repelllent is effective is at least 3.5hrs l.e μ ≥ 3.5hrs
Step-by-step explanation: