1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klemol [59]
3 years ago
8

A local gym has 2 types of cardio machines, treadmills and elliptical machines. There are 38 cardio machines in all. There are 1

0 more treadmills than there are elliptical machines. How many elliptical machines are at the gym? 9 elliptical machines 14 elliptical machines 24 elliptical machines 28 elliptical machines
Mathematics
1 answer:
Brilliant_brown [7]3 years ago
6 0

Answer:

14 elliptical machines

Step-by-step explanation:

t = # of treadmills

e = # of elliptical machines

t + e = 38

t = e + 10

Substitute:

e + 10 + e = 38

2e = 28

e = 14

You might be interested in
Determine the intercepts of the line.<br> x-intercept: ( , )<br> y-intercept: ( , )
olga2289 [7]

Answer:

y-intercept = 275

x-intercept = 125

Step-by-step explanation:

The y-intercept is the point on your line where x=0. On this line, the y-intercept is the point (0,275) (x,y)

The x-intercept is the point on your line where y=0. On this line, the x-intercept is the point (125,0) (x,y)

6 0
3 years ago
26 over 28- 13 over 28
kkurt [141]

Answer:

13/28 (13 over 28)

Step-by-step explanation:

26/28 - 13/28 = 13/28 and since 13 is a prime number it can't be simplified

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A person is supposed to drink half a gallon of water every day.abby drank 15 small cups today if the capacity of the cup is 3.5
Yuki888 [10]

He needs to drink 3 cups MORE to meet his daily requirement.

Step-by-step explanation:

Here, as given in the question:

The total need for water = half a gallon = 0.5 gallon

1 gallon  = 128 oz

So, 0.5 gallon = 128/2  = 64 oz

Now, the capacity of 1 cup = 3.5 oz

The number of cups already drank by the person = 15 cups

So, the total amount of water already taken by him

= 15 cups x Capacity of 1 cup

= 15 x (3.5 oz)  = 52.5 oz

So, the amount of water left to be drink by him

= Total Need - Already covered

= 64 oz - 52 . 5 oz  =  11.5 oz

Now, as 1 cup = 3.5 oz

So, 11.5 oz  has ( \frac{11.5}{3.5} )cups  = 3.28 cup≈ 3 cups

Hence, he needs to drink 3 cups MORE to meet his daily requirement.

6 0
3 years ago
Using the information in the customer order, determine the length and width of the garden. Enter the dimensions. ↓
SashulF [63]

Answer:

Length: 14 feet   Width: 1 foot

Step-by-step explanation:

This is the only way to have a rectangle that has a perimeter of 30 feet, and an area of 14 feet.

For perimeter:

14 + 14 = 28

1 + 1 = 2

2 + 28 = 30

These dimensions have a perimeter of 30.

For area:

14 x 1 = 14

These dimesnions also have an area of 14.

So, 14 and 1 are the correct dimensions!

6 0
3 years ago
Three planets are in line and are orbiting round a sun, one take 1 week to orbit the sun another takes 9 weeks and the other tak
patriot [66]

Answer:

27 weeks.

Step-by-step explanation:

You need to calculate the minimun common multiple between the three times.

1 week = 1^1 week

9 weeks = 3^2 weeks

27 weeks = 3^3 weeks

You take the 1 and the 3 with the biggest exponent and multiply. In this case is 1^1*3^3 = 27. So, in 27 weeks the pkanets will all be in alignment.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the simplified form of 5 - 4y + 2x - 3y - 2 + 5x?
    13·1 answer
  • A sedan will drive ten miles north, 15 miles east, 13 miles south, 15 miles west, and 22 miles north. The sedan gets 20 miles pe
    9·1 answer
  • - 8x + 14 = -2(4x – 7)
    10·2 answers
  • 18.50x2.6 what is the answer helppppp!!!!!!!!!!!!!!
    15·2 answers
  • Evaluate the expression for the given values. 8x+2yz , where x=12 , y = 4, and z = 2 Enter your answer in the box.
    6·1 answer
  • How much will you spend on an investment if you want to receive $7,000 at an annual rate of 6% compounded weekly in 4 years?
    8·1 answer
  • What is the probability that someone in the United States owns at least one dog?
    14·1 answer
  • A car and a motor bike are priced at $19877. If the value of the car is four times the value of the motor bike, how much is the
    7·1 answer
  • Lucas is selling ribbons to raise money for the Juvenile Diabetes Research Foundation. His expenses include $23 for materials, p
    11·1 answer
  • If pound of cheese costs $3.43, what is the cost per pound?<br> PLS HELP
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!