1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kitty [74]
3 years ago
11

What’s the answer and how do I solve this ?

Mathematics
2 answers:
Pachacha [2.7K]3 years ago
7 0
Wouldn’t left be negative other that that I think it’s right
sammy [17]3 years ago
6 0
Y = (x +  3)² - 2
you get this by... uh, moving the vertex of the parabola three to the left (+3) and down two (-2)...
You might be interested in
Distance between (-3, 4/11) and (3, 4/11)
ELEN [110]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
"Which of the following is the graph of an arithmetic sequence whose first term is 0 and whose common difference is 4?
Vesna [10]
The graph should start at zero, and go up four for every number
5 0
2 years ago
How many elements are in the set (a,b,<br> c.?
diamong [38]
There are three elements in that set.
5 0
2 years ago
Of the 30 cars in a parking lot, 12 are blue, 8 are red, 6 are white, and 4 are silver. In simplest form, what are the odds in f
Radda [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

8+6=14

14/30 = 7/15

So the final answer is 7/15

pls thank me pls :(

3 0
2 years ago
Paint can be purchased in two sizes: 1 gallon for $45.99 or 1 quart for $14.99.(round to the hundredths place)a.unit ratio of 1
ExtremeBDS [4]

Answer:

  a. $0.47 per ounce

  b. $0.36 per ounce

  c. the gallon size costs less per ounce

Step-by-step explanation:

A unit rate is a rate that is expressed with one unit in the denominator. That is, it is <some amount> per unit. The <some amount> value will generally depend on what unit is chosen. This problem suggests the desired unit is 1 oz of paint.

__

<h3>a.</h3>

Unit cost for a quart:

  ratio = cost/ounces = $14.99/(32 oz) ≈ $0.468/oz ≈ $0.47/oz

__

<h3>b.</h3>

Unit cost for a gallon:

  ratio = cost/ounces = $45.99/(120 oz) ≈ $0.359/oz ≈ $0.36/oz

__

<h3>c.</h3>

The cost per ounce is less for the gallon size. If at least 3 quarts of paint is needed, then buying it in the gallon size will cost less.

If less than 3 quarts are needed, then a gallon container will cost more than is necessary for the paint required. The "better deal" depends on the amount of paint required.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Select the correct answer.
    7·1 answer
  • I just need the Point-Slope Form equation
    14·1 answer
  • Explain how to find the value of an three squared.
    5·1 answer
  • What's pi means for a repeating decimal
    8·1 answer
  • PLEASE HELP! (STATS) A box contains 10 batteries of which 6 are still working. Jada starts picking batteries one at a time witho
    7·1 answer
  • Find n please. I just forgot the simple theorem please someone andwrr
    9·1 answer
  • A jar contains 25 gray, 7 pink, and 22 orange marbles. A marble is drawn at random.<br> P(not gray).
    9·1 answer
  • The mass of two balls is .80 kg each and they are separated by a distance of 0.25
    10·1 answer
  • The temperature fell 4 degrees in the last hour. Now it is 21 degrees. Write an equation to find the temperature it was 1 hour a
    12·1 answer
  • How do you plot a fraction on a graph that only allows whole numbers?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!