1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marysya12 [62]
3 years ago
6

At the grocery store , Karen was comparing the unit price for two different packages of laundry detergent. One package was $0.07

33 per ounce. The other package was $3.64 for 52 ounces. Which package had the lower unit price?
Mathematics
2 answers:
alisha [4.7K]3 years ago
6 0
If you do 3.64 ÷ 52 you get $0.07 for the second package. The second package costs $0.0033 less per ounce than the first package.
Aleonysh [2.5K]3 years ago
6 0

Answer:

the other package had the lower unit price.

Step-by-step explanation:

At the grocery store, Karen was comparing the unit price for two different packages of laundry detergent.

First package was $0.0733 per ounce.

The other package was $3.64 for 52 ounces.

Hence we have to calculate the unit price of other package.

= \frac{3.64}{52}

= $0.07 per ounce

which is $0.0033 lower than the first package.

Therefore, the other package had the lower unit price.

You might be interested in
#12 only please I need to turn this in tommorow help
alexandr1967 [171]

Answer:

B hope it helps!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the missing probability.<br> P(A) = ?<br> P(B) = 2/5<br> P(A and B) = 6/25
Trava [24]

Answer:

3/5

Step-by-step explanation:

3/5 x 2/5 =  6/25

6 0
2 years ago
Find the missing length indicated.<br> 18<br> ?<br> 4<br> 8<br> A) 21<br> C) 9<br> B) 3<br> D) 25
Reika [66]
I think the answer is 9
8 0
2 years ago
The graph of a linear equation contains the points (3,11) and (-2,1) . Which point also lies on the graph.
Ainat [17]
The answer for this is b
6 0
2 years ago
Your friend deposits $8,000 in an investment account that earns 2% annual interest. Find the balance after 10 years when the int
Vlada [557]

Answer:

$9,769.60

Step-by-step explanation:

A = 8000[1 + (.02/12)]^12·10

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the common denominator
    14·2 answers
  • How do you turn a fraction into a decimal?
    5·1 answer
  • Solve for x: 2 over 5 (x - 4) = 2x
    5·1 answer
  • a class collects 54 pounds of food each holiday food drive how many 6 pound bags can the class collect
    15·1 answer
  • Ty so so much if you helped me :)
    11·1 answer
  • Hii I need help and if someone doesn’t mind to explain why too
    11·1 answer
  • Happy May 4th everyone also known as May the 4th be with you or as i like to call it star wars day!
    15·2 answers
  • Hello Everyone! If you are having any difficulties in Math book D1 and D2, then do tell me in the channel discussion section. I'
    6·1 answer
  • Hi please follow me and I'll u back !!!
    10·1 answer
  • The diameter of a circle is 12 1/3 inches.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!