1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kramer
3 years ago
11

The total cost to rent a row boat is $14 times the number of hours the boat is used. Write an equation to model this situation i

f c = total cost and h = number of hours.
c – 14 = h

c = 14h

h = 14c
Mathematics
1 answer:
Harman [31]3 years ago
8 0
B. C=14h
Hope this helps!
You might be interested in
Courtney is playing miniature golf. What is the area of the composite figure.
uysha [10]
18. It is 18 because when you multiply 2x2 plus 4 x2 plus 2 x3 you get 4 plus 8 plus 6 = 18
8 0
2 years ago
Caleb strung a 12 foot rope from the bottom of one fence post to the top of another. He measured the angle of elevation of the r
OLEGan [10]
The answer for this question is b because the angle of elevation of the rope as 35°
5 0
3 years ago
Find the equation of the line passing through (-2,8) and (5,-3)
Advocard [28]

y = -2/3x + 5

this is the slope intercept. -2/3 is the slope and 5 is where it intercepts the y axis.

hope this helps

4 0
3 years ago
the price of an item has been reduced by $2.72 . the new sale price is $96.09 . what was the original price?
stellarik [79]
You add the two numbers together and get $98.81
6 0
3 years ago
A vegetable farm fills 2/3 of a wooden crate with 5/7 of a pound of tomatoes. How many pounds of tomatoes can he fit into one cr
Misha Larkins [42]
3 pound og tomatoes can fit into one crate o believe
3 0
4 years ago
Other questions:
  • A gumball machine has 140 red gumballs if the red gumballs are 25% of the total number of gumballs how many gumballs are in the
    11·2 answers
  • Fill in the blank with the phrase that makes the proof statement true. Lines a and b are parallel. ________ because they form a
    10·1 answer
  • If and represent rational expressions and b0 and y0, what is true of their product? Select three options.
    8·2 answers
  • What does it mean for the findings of a statistical analysis of data to be statistically​ significant?Choose the correct answer
    12·1 answer
  • If a 11 inch wheel cost $21.35 what is the cost per square inch
    8·1 answer
  • Which of the following are integers?
    15·2 answers
  • Owens Orchards sells apples in a large bag by weight. A sample of seven bags contained the following numbers of apples: 23, 19,
    15·1 answer
  • If i have zero friends and get zero more friends how many friends do i have 100 points
    8·2 answers
  • How many squares are there in in the figure at the right?
    14·1 answer
  • PLEASE HELP!!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!