1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kherson [118]
3 years ago
12

What's an integer for 300ft above sea level

Mathematics
2 answers:
butalik [34]3 years ago
8 0
Since its above sea level its 300+
jeyben [28]3 years ago
3 0
Above is postive. So the answer is +300
You might be interested in
From 1960 to 2010, a certain money stock measure was growing at the rate of approximately 43e(1/2)x billion dollars per decade,
natulia [17]

Answer:

1222 billion dollars.

Step-by-step explanation:

To find the total increase from 1960 to 2010, we need to find the growth of each decade and sum them all:

In the period 1960-1970, we have x = 1, and the growth is:

y(1) = 43e(1/2) = 70.895

In the period 1970-1980, we have x = 2, and the growth is:

y(2) = 43e(2/2) = 116.8861

The growth in the following 3 periods are:

y(3) = 43e(3/2) =192.7126

y(4) = 43e(4/2) = 317.7294

y(5) = 43e(5/2) =523.8472

So the total growth in the period 1960 - 2010 is:

Total = y(1) + y(2) + y(3) + y(4) + y(5)

Total = 70.895 + 116.8861+192.726+317.7294+523.8472

Total = 1222.08\ billion\ dollars

Rounding to the nearest billion dollars, we have a total of 1222 billion dollars.

6 0
3 years ago
Given g(x) = x4 + 2x3 - 7x2 - 8x + 12. When g(x) is divided by x - 1, which conclusion about g(x) is true?
PSYCHO15rus [73]

Answer:

g(1) = 0

There is a remainder of 10 so you can automatically cross out 3 and 4.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
My sister went QUaCk and my heart QuaKeD
labwork [276]

Answer:

That's nice

But it should've YEETED

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
It takes Billy fifteen minutes to complete 1/8 of a recipe. At this rate go long will it take for him to complete the recipe
vichka [17]

well, a WHOLE is 1, in this case is 8/8, that'd be a whole.


so Billy does 1/8 in 15 minutes, well, there are 8/8, so do the whole recipe that'd be 8 * 15 minutes, or 120 minutes, or 2 hours.


or you can see it this way, 1/8 is 15 minutes, since there are eight 1/8's, then it'd take 15+15+15+15+15+15+15+15 minutes.

8 0
3 years ago
Calculate the unit cost per Kg if it costs $16.99 for 454 g package of cooked shrimp.
goblinko [34]

Answer:

$37.42 / kg

Step-by-step explanation:

Divide 16.99 by 454 to get the unit cost per gram. This equals 0.037422907…

Take this number and multiply it by 1000, while rounding it to the nearest hundredth after.

This equals about $37.42 / kg.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP! I WILL MARK THE BRAINLIEST!
    7·1 answer
  • A camper attaches a rope from the top of her tent, 4 feet above the ground, to give it more support. If the rope is 8 feet long,
    11·1 answer
  • If andre ran 2 kilometers in 15 minutes and jada ran 3 kilometers in 20 minutes, and they both ran at a constant speed did they
    11·1 answer
  • Solve the equation 2/3y - 2/5=5
    6·1 answer
  • Answer it answer it answer it
    7·2 answers
  • I need this Now (2x + 1)²
    14·2 answers
  • 50 points!!! Please help!
    11·2 answers
  • Ummm can u plz tell me what u put in these boxes and um answer 4 pls ​
    15·1 answer
  • Which expression is equivalent to x^6 – 5
    7·1 answer
  • Is it a function of time? <br><br> Yes or No<br> Please explain
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!