Answer:
Make me Brilliant
Step-by-step explanation:
Make me Brilliant then you are legend
Answer:
18 ounce package for $6.30
Step-by-step explanation:
For each one, you divide the money by the package to see how much it is per ounce.
2.59 / 7 = $0.37 per oz
4.56 / 12 = $0.38 per oz
6.30 / 18 = $0.35 per oz
Answer:
Step-by-step explanation:
The height of the marshmallow (in feet) is represented by the equation h=−16t2+8t+48,
where t is the time (in seconds) after he throws the marshmallow.
The equation is a quadratic equation. When the marshmallow hits the ground, its height from the ground will be zero. Therefore
−16t^2+8t+48 = 0
- 2t^2 + t + 6 = 0
Multiplying through by the negative sign. It becomes
2t^2 - t - 6 = 0
2t^2 + 3t - 4t - 6 = 0
t(2t + 3) - 2(2t + 3) = 0
(t - 2)(2t + 3) = 0
t - 2 = 0 or 2t + 3 = 0
t = 2 or t = - 3/2
The time cannot be negative
So it will take 2 seconds to hit the ground
Answer:
1,778
Step-by-step explanation:
Let C and S represent the cost and salvage value of Truck B, respectively. Let X represent the number of miles per year that answers the question.
Truck A's cost for 10 years is ...
A = C+600 +(0.06)(2.25)(10X) -(S+200)
Truck B's cost for 10 years is ...
B = C +(0.07)(2.25)(10X) -S
We want to find X such that Truck A's cost is lower, so ...
C -S +1.35X +400 < C -S +1.575X
400 < 0.225X
1777 7/9 < X
1778 miles driven per year (or more) makes Truck A a better option.
X^2 - y^2 - 2x + 6y - 8
<span>= (x^2 - 2x + 1) - (y^2 - 6y + 9) - 8 - 1 + 9 </span>
<span>= (x - 1)^2 - (y - 3)^2 </span>
<span>= [(x - 1) - (y - 3) ] [(x - 1) + (y - 3)] </span>
<span>= (x - 1 - y + 3) ( x - 1 + y - 3) </span>
<span>= (x - y + 2) (x + y - 4)</span>