1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mash [69]
3 years ago
12

\/ Question down below \/ PLEASE ANSWER BOTH

Mathematics
1 answer:
Darya [45]3 years ago
4 0
The answer to the first question is the square root of five, the second answer choice.

The answer to the second question, I'm not 100% certain but I'm pretty sure its 2^0, the first answer choice or 2^1, the second answer choice. Take your pick.
You might be interested in
The large rectangle below represents one whole.<br>What percent is represented by the shaded are​
kompoz [17]
30 percent. 6/20 is equal to 30/100
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of the expression
Amiraneli [1.4K]
3m^2+2p^2-15

3(3)^2+2(10)^2-15
3(9)+2(100)-15
21+200-15
206
3 0
3 years ago
-15x + 5 = -10x + 25 solve for x
tatuchka [14]

Answer:

Move all terms containing x to the left side of the equation.

−5x+5=25

Move all terms not containing x to the right side of the equation.

−5x=20

Divide each term by −5 and simplify.

x=−4

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Line A passes through the points (-1, 4) and (4, 9). Line B passes through the points (4, -4) and (-3, 24). Find the point where
exis [7]
A calculator can help
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the volume to the nearest hunkeredth
Over [174]

Step-by-step explanation:

rjrurjrrmrjrjrnrbrbdu

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Nobu is making a bracelet with equal sections who makes 4/8 of the bracelet on Saturday and 2/8 of the bracelet on Sunday which
    10·1 answer
  • Suzanne wants to buy a bicycle that costs $180. If she can save $12 each week, how many weeks will it take her to save enough mo
    5·2 answers
  • Amelia earned $60 for 5 hours of work. What is the unit rate of Amelia's earnings in dollars per hour?
    12·2 answers
  • Finn bought 2 packs of stickers. A friend gave him 4 more stickers. Now he has 24 stickers in all. How many stickers were in eac
    14·2 answers
  • ANSWER ASAP I WILL GIVE BRAINIEST
    10·2 answers
  • What is the most useful about mathematics for human kind?
    9·1 answer
  • What is 2/5 × 5/6 in simplist form
    5·1 answer
  • I’ll make you brilliant<br> thank uu
    10·1 answer
  • 6<br> 9<br> 18<br><br> What number<br> comes next in<br> the above<br> sequence?
    5·2 answers
  • How to do this does anyone know if u do i will make u brainlist
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!