1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Simora [160]
3 years ago
10

Rita is spending more time at home to study and practice math. Her efforts are finally paying off. On her first assessment she s

cored 58 points, then she scores 63 and 68 on her next two assessments. If her scores continued to increase at the same rate, on which assessments will she be scoring above 85? Select all that apply.
Mathematics
2 answers:
Valentin [98]3 years ago
8 0
This is a pattern in which you add five points to the next assessment. 1st= 58, 2nd=63, 3rd=68, 4th=73, 5th= 78, 6th=83, 7th=88 points So on her seventh assessment, she will get higher than 85 points. Hope this helps.
Marianna [84]3 years ago
8 0

Answer:seventh, eighth, and ninth

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Nancy is 5 years younger than her brother Stan. Last year she was twice as young as he was. How old is each of them now?
otez555 [7]
Nancy: 5 Stan: 10

5 is 5 years
younger then Stan
And 5 is twice as
young as 10
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of the triangle?
Fed [463]

Answer:

45

Step-by-step explanation:

9x10/2=45

5 0
3 years ago
A- 6=9. Please help
olchik [2.2K]

Answer:

a = 15

Step-by-step explanation:

6 + 9 = 15

a = 15

15 - 6 = 9

yes

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Expression 1 is -12x + 3
musickatia [10]

Answer:

-12 + 3 - (10x - 15x + 96)

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
if you are driving 64 mph and you look down for 4 seconds,how many feet have you driven in that time? Round to the nearest tenth
harkovskaia [24]

Answer:

35 ph 5466m

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Small side farms sells delicious and empire apples. One August they sold 162 more empire than delicious apples. The total number
    5·1 answer
  • Estimating products 3 times 558
    12·1 answer
  • Sally is making a painting for which she is mixing red paint and blue paint. The table above shows the different mixtures being
    10·2 answers
  • Harvard University accepts 6 students for every 100 applicants. How many students will be accepted if 850 applicants apply for a
    7·2 answers
  • The function f(x)=12,419× represents the number of vistors to a website x years after it was launched. Each year , the number of
    10·1 answer
  • At the bulk food store, Jerry bought 200 g of mixed nuts that cost $2.50. What is the cost of 1 g of nuts? show ur work
    13·1 answer
  • I need an answer fast
    14·1 answer
  • Its about nothing just say oi and u might get 50 points
    6·1 answer
  • At the Football game they expect that for every 4 people that attend 3 hot dogs will be sold. What is the equation
    10·2 answers
  • Can you please graph the following function:y=3x-1
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!