1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tom [10]
3 years ago
8

Jennifer earns $39 for 6 hours of babysitting.how much will she earn for 10 hours

Mathematics
2 answers:
hram777 [196]3 years ago
7 0
First find out how much she get paid per hour so to find that,  you would divide

39/6= $6.5 so she get paid $6.50

So just multiply 6.5 by 10 and you would get 65

So she will earn $65 in 10 hours
nadya68 [22]3 years ago
4 0
Find the unit rate.

39/6 = 6.5

$6.50 an hour

multiply this by ten to find the cost for 10 hours

$6.5 x 10 = $65

she will earn $65 in ten hours.
 hope this helps! :D

You might be interested in
What is (3-4i)^2? In complex numbers?
ANTONII [103]
(3-4i)^2=9-24i-16=-7-24i
5 0
3 years ago
The cost of a company picnic varies directly as the number of employees attending the picnic. If a company picnic costs $487.50
Drupady [299]

The company picnic cost $ 1300 for 80 employees

<em><u>Solution:</u></em>

Given that cost of a company picnic varies directly as the number of employees attending the picnic

Let "c" be the company picnic cost

Let "n" be the number of employees attending the picnic

Therefore,

cost \propto \text{ number of employees attending picnic }

c \propto n\\\\c = kn

Where "k" is the constant of proportionality

c = kn ---------- eqn 1

<em><u>Given that company picnic costs $487.50 for 30 employees</u></em>

Therefore substitute c = 487.50 and n = 30

487.50 = k(30)\\\\k = \frac{487.50}{30} = 16.25

<em><u>How much does a company picnic cost for 80 employees?</u></em>

Substitute n = 80 and k = 16.25 in eqn 1

c = 16.25(80) = 1300

Thus $ 1300 is the cost for 80 employees

5 0
3 years ago
Richard buys one tooth cleaning kit for $25 and a toothbrush for $15. He spends the rest of his money on body soap. He has $80 a
wariber [46]
He can buy up to 8 bodies of soap.
I hope this helps!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Divide using polynomial long division<br><br>(3x2 - 11x - 26) = (x - 5)​
julsineya [31]

Answer:

.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
How do you solve 4377 divided by 8
alisha [4.7K]

Answer:

4,337 goes on top & 8 on the bottom

----------

8 & the answer is 542.12

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Sami opens an account with a principal balance of $3,200. The
    15·1 answer
  • A survey of 100 MBA students found that 75 owned mutual funds, 35 owned stocks, and 15 owned both. a. What is the probability th
    10·1 answer
  • A car is driven on a straight track such that its displacement from the starting point is given as x = t + 2t2. What is the aver
    8·1 answer
  • The three walls of Jane's bedroom each measure 8ft by 16ft. The are two windows each measuring 2.5 ft by 4 ft. Jane needs to kno
    7·1 answer
  • PLEASE HELP URGENT!!!!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!!! MATH!!!!
    14·2 answers
  • Jan has a recipe for bread . She uses 2/3 of flour and 1/3 cup of chopped onion. Which ingredient does she use moré ?
    8·1 answer
  • If i have 456.9 divided by 345 multiplied by 56 what is the answer
    11·2 answers
  • Idk k is <br> I’m going on the candy list
    9·1 answer
  • Finn collected 4 3/8 pounds of newspaper for the recycling drive, Neil collected 2 times as
    7·1 answer
  • 7 a) The table shows the masses of the planets in our solar system.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!