1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goryan [66]
4 years ago
8

15 POINTS !!!!! 9-7 3/5 = ______?(Show step by step )

Mathematics
1 answer:
Minchanka [31]4 years ago
4 0
9 - 7 3/5 

9 - 38/5

38/5- 9/1

29/4 or 7 1/4

You might be interested in
Giant is selling Cereal at $8 for 3 boxes.what is the cost per box?
Zolol [24]

Answer:

$2.67

Step-by-step explanation:

you divide to find unit rate

8/3 = 2.666667

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brian saved 30% of the money he earned.If brain earned $260,how much did he save?
mina [271]

30/100 = 0.30

0.30 * 260 = 78

He saved $78.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 4387 times 9 solved out
tamaranim1 [39]

Answer:

4387 x 9 = 39,483

Step-by-step explanation:

Please consider giving me Brainliest

darrylh3333

Hope this helps

:)

8 0
3 years ago
How to factor the algebraic expression 16a + 10
gizmo_the_mogwai [7]
Your fully factored expression should be 2*(8a+5).
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The ratio of male to female students in a junior high
nalin [4]

the total no of population=1650

13:17 first add the two numbers 13+17=30

then 13/30×y =715 , i make 13 at the numerator because it's males ratio

after that 30/13×13/30y =715 ×30/13

y =715×30/13

y =1650

after u find the total no it's simple to find the no of females

17/30×1650=935

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A man buys a dozen computers for $15,000. He sells each of the computers for $2150. What percent profit does he earn?
    14·1 answer
  • What number times itself three times equals -2
    5·1 answer
  • 9(x + 5) – 8(x + 2) 25<br><br>The solution is________​
    11·2 answers
  • 7 times a number equals 3 less than 5 times that number. what is that number?
    5·1 answer
  • Norma made quilts and sold them at a craft show. The cost of fabric for each quilt was $13.55. She sold each quilt for $35. The
    5·1 answer
  • Calculate the number of hours in 7/2 days.
    13·2 answers
  • What is the fractional equivalent of the repeating decimal n=0.2727…?
    6·1 answer
  • What is the square root
    7·1 answer
  • Https://mee t.go ogle.co m/o yi- ta km- tes
    13·1 answer
  • I need help thank you
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!