1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mekhanik [1.2K]
3 years ago
8

Tiffany spent 3/5 of her money to buy begonias and 1/2 of the remaining money to buy peas. What part of her money did she spend

on peas?
Mathematics
1 answer:
Rufina [12.5K]3 years ago
6 0

Answer:

Tiffany spent 1/5 of her money on peas.

Step-by-step explanation:

5/5 is the whole.

She spent 3/5 so now you only have 2/5 left.

1/2 of 2/5 is 1/5.

So she spent 1/5 of her money on peas.

You might be interested in
At a deli counter,
Arisa [49]

Answer:

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Answer A, B, C, Please, and Thanks!
DochEvi [55]

A) The variable on the horizontal axis of the graph (the independent variable) is "pounds of rice". That is what the first number in the ordered pair (6, 18) represents.

The variable on the vertical axis of the graph (the dependent variable) is "total cost in dollars". That is what the second number in the ordered pair represents.

(6, 18) represents that the total cost of purchasing 6 lbs of rice is $18.

B) The unit price is found at the point where the independent variable has the value 1. That would be at the point (1, 3), which indicates the unit price is $3 per pound.

C) You would have to buy 4 lbs of rice for the total cost to be $12. There are at least two ways to find the answer.

  1. Draw a horizontal line on the graph at cost = $12. It intersects the graph at lbs = 4.
  2. Divide the total cost by the unit price. $12/($3/lb) = 4 lb.
7 0
2 years ago
Every 4 hours a machine produces 12 baskets what is the unit rate
tatyana61 [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 hours per basket

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help!?Who can help me with this?
Sonbull [250]
What he/she said is correct
6 0
2 years ago
Write each in p
nignag [31]
Start with this formula
Y=mx+b
you will get
Y=2x
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the equation in exponential form log4 1/6=-2
    10·1 answer
  • Estimate each sum or difference 9,245-4,033​
    9·2 answers
  • A student wants to conduct an investigation to find out how much heat energy a 100-gram rock can transfer to water. He has the r
    11·1 answer
  • Giving brainliest.. and 25 points
    9·1 answer
  • One of your friends eats lunch in the cafeteria sometime between 12:00 P.M. And 12:30 P.M. Another friend eats lunch in the cafe
    7·1 answer
  • The function f(x) = x^2 is an even function.
    5·1 answer
  • A store manager buys binoculars for $45 each. He marks up the cost by 40% to get the store price. Then the store has a sale and
    6·1 answer
  • sweaters that are regularly sell for 36 dollars and on sale for 30 percent off how much is the discount
    10·1 answer
  • A certain species of fish costs $2.99 each. You can spend at most $35. How many of this type of fish can you buy for your aquari
    15·1 answer
  • Determine if the function f(x) = 3x ^ 5 - 9 <br><br> is even, odd, or neither
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!