1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DaniilM [7]
4 years ago
7

Ms.Lopez has created a floor plan of a dollhouse. The area of the entire dollhouse is 576 square inches

Mathematics
1 answer:
harina [27]4 years ago
3 0

Answer:

(a)Area of the bedroom=96 square inches

(b)Area of the living room =144 square inches

(c)Area of the dollhouse that is not of the bedroom or living room =336 square inches.

Step-by-step explanation:

The area of the bedroom is 1/6 the area of the entire dollhouse

The area of the living room is 3/2 times the area of the bedroom.

The area of the entire dollhouse is 576 square inches

Let the area of bedroom=b

Let the area of living room=l

(a) The area of the bedroom is 1/6 the area of the entire dollhouse

b=\frac{1}{6}X576=96 square inches

(b)The area, in square inches, of the living room

The area of the living room is 3/2 times the area of the bedroom

l= \frac{3}{2}X96=144 square inches

(c)The total area of the house =576 square inches

Area of the bedroom=96 square inches

Area of the living room =144 square inches

Area of the dollhouse that is not of the bedroom or living room

=576-(96+144)=576-240=336 square inches.

The area of the living room is 3/2 times the area of the bedroom

This is gotten by subtracting the area of the bedroom and living room from the total area of the house.

You might be interested in
Which is the better deal?
Reptile [31]

Answer:

The better deal is 10 cans of soda for $5.50

Step-by-step explanation:

  • 6 cans of soda for $3.60 means each can of soda is worth .60 cents
  • 4 cans of soda for $2.36 means each can of soda is worth .59 cents
  • 10 cans of soda for $5.50 means each can of soda is worth .55 cents

Therefore, 10 cans of soda for $5.50 is the best deal because you are getting the most cans of soda for the cheapest amount of money.

Hope this helped!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify (2+7) divided by (7-2 times 2)
Step2247 [10]
1.111.... so just right 1.2
3 0
3 years ago
L. - (6x - 5) = -6x +13​
zzz [600]

Answer:

No Solution.

Step-by-step explanation:

-(6x-5)=-6x+13

-6x+5=-6x+13

-6x-(-6x)+5=13

-6x+6x+5=13

0+5=13

5=13

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help .....................
seraphim [82]

Answer:

1. 8 is bigger

2. -9 is bigger

3. 12 is bigger

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Solve for x: 21x - 3| + 1 = 7
Andreas93 [3]

Answer:

x=6

Step-by-step explanation:

distribute 2 to x and 3..you get 2x -6 +1. add 6 and subtract one to cancel it out and bring it to the other side. 2x=12...simplify x=6

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the meaning for “mean” in math?
    10·2 answers
  • Kathy has savings a hundred thousand if she invested 100,000 in a saving fund thats adds 5% each year about how much will her sa
    13·1 answer
  • William and Stephanie are playing a rather dangerous game of catch on the rooftops of skyscrapers in downtown Chicago. William i
    9·1 answer
  • How many congruent sides does it have?
    7·2 answers
  • Transforme em notação científica: a- 5000 b-14000 c-216000000 d-0,00002 e-0,00016 f-0,00000596
    5·1 answer
  • What is the number of the parking space covered by the car? This tricky math problem went viral a few years...
    10·1 answer
  • PLEASE HELP!!! QUESTION IS THE PICTURE!!!​
    12·2 answers
  • FOLLOW DIRECTIONS PLEASE! WILL MARK BRAINLIEST! MORE QUESTIONS TO COME!
    10·2 answers
  • 11x = 57 pls tell i will give extra points for correct answer
    9·2 answers
  • Find the equation of a line in point slope form that crosses through points (3,-2) and (5,2)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!