12000 x 0.40 = 4800
12000 - 4800 = 7200
7200 acres are being logged
hope this helps
Answer:
only 2 kid's could go since the price of both is 95 for one and times it by two it's 190
Answer:
One.
Step-by-step explanation:
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
Answer:
Stephen's neighbors paid Stephen no more that $28.
Step-by-step explanation:
Given:
Stephen spent $5 of his earnings on snack.
He spent $17 in a new book.
He is left with no more than $6 left.
To describe how much Stephen's neighbors paid him.
Solution:
Let Stephen's earnings in dollars be = 
Amount left after spending on snacks in dollars = 
Amount left after spending on a new book in dollars =
= 
The amount remaining is no more than $6.
Thus, the inequality representing the situation can be given as:

Solving for 
Adding 22 both sides.


Thus, Stephen's neighbors paid Stephen no more that $28.