The first one is independent, and the second one is dependent.
152.5 is 250% of the number, 61
If you divide the cost by the ounces, that will be the unit rate.
3.60 divided by 12 is 0.3 or 30 cents. 5 divided by 20 is 0.25 or 25 cents. 6.40 divided by 32 is 0.20 or 20 cents
Hello,
answer in the jointed picture