1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mnenie [13.5K]
3 years ago
9

How to add and subtract scientific notation

Mathematics
1 answer:
ch4aika [34]3 years ago
3 0
Once the numbers have the same base and exponents, we can add or subtract their coefficients.Here are the steps to adding or subtracting numbers in scientific notation:Determine the number by which to increase the smaller exponent by so it is to the equal larger exponent
You might be interested in
Question 2 (1 point)
Vitek1552 [10]

Answer:

Step-by-step eEssential expenses most likely include:

Shelter.

Food and toiletries (this includes pet needs)

Utilities (this includes water, hydro, internet, etc.)

Car expenses.

Debt payments.

Insurances and medical needs.xplanation:

3 0
2 years ago
Which of the following points lie in the solution set to the following system of inequalities? y ≤ x − 5 y ≥ −x − 4
Strike441 [17]
Y ≤ x - 5
y ≥-x - 4

   x - 5 = -x - 4
+ x       + x
 2x - 5 = -4
     + 5  + 5
       2x = 1
        2     2
         x = ¹/₂
         y = x - 5
         y = ¹/₂ - 5
         y = -4¹/₂

The following points that lie in the solution set to the following system of inequalities is (¹/₂, -4¹/₂).
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
R + 74 = R - 74 is true for:<br><br> Please solve for R
Alinara [238K]

Answer:

No solution

Step-by-step explanation:

Because ;

R+74=R-74

R-R=-74-74 —> 0= -148

Or R-R=74+74 —> 0=148

I hope I helped you^_^

7 0
2 years ago
Find a rate and unit rate. $7.96 for 5 pounds of coffee.
Gwar [14]
The unit rate is $1.59 per pound of coffee
6 0
3 years ago
Number 1 is NOT proportional because when I cross multiply, I get 2 different products.Is this true or false.
Alex_Xolod [135]

Answer:

If you get two different products then you are doing it wrong, so false.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • I need help urgent plz someone help me solved this problem! Can someone plz help I’m giving you 10 points! I need help plz help
    9·1 answer
  • Find the value of q in the following system so that the solution to the system is(4,2) 3x-2y=8
    13·1 answer
  • I’m not sure how to use integration to solve this question (4)
    6·1 answer
  • Please help asap || brainliest + 15 points
    9·2 answers
  • Solve For x.<br> 5/6 = 15/x
    13·2 answers
  • 2. Write the following number in standard form: (3.NSBT.4)
    14·1 answer
  • Shannon walks 2,500 metres in 1 hour 40 minutes. <br> How far does she walk in one minute?
    10·1 answer
  • Free 11 point, take it or leave it.
    6·2 answers
  • Write an equation in slope-intercept form for the line that goes through points (1.4, 0) and (1, –2).
    8·2 answers
  • What was the first inverse operation to find the answer of -4(3x -5) &lt; 2(3x+ 4)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!