1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena-14-01-66 [18.8K]
3 years ago
12

Oscar's Flower Shop maximizes profits by hiring four workers in a perfectly competitive labor market. The workers and their valu

e of the marginal product of labor are Noe, $40; Barbara, $35; Calvin, $27; and Diana, $15. According to the marginal productivity theoryof income distribution, which of the following statements is TRUE?
Business
1 answer:
Irina-Kira [14]3 years ago
6 0

Answer:

In equilibrium, each worker is paid his or her value of the marginal product of labor.

Explanation:

Here are the missing option of the question:

  • In equilibrium, each worker is paid his or her value of the marginal product of labor.
  • Each worker is paid a wage equal to the highest value of the marginal product of labor(i.e., $40)
  • Each worker is paid $15.
  • We need to know the product price before we can figure out the wage rate.

As per marginal theory of productivity of income distribution, Income of each factor production is equal to its marginal productivity.

Marginal productivity is one additional unit of production by one unit additional unit of factor, which bring changes in total production. Firm hire labor till marginal revenue product of labor is more than wage rate of labor. The point at which Marginal revenue product of labor is equal to wage rate labor is the labor market equilibrium.

You might be interested in
Kubin company’s relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. when it produces and sells 21,500 units, its average cos
Afina-wow [57]
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced. Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000. $50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
6 0
4 years ago
Zoe Corporation has the following information for the month of March: Purchases $92,000 Materials inventory, March 1 6,000 Mater
Delvig [45]

Answer:

Zoe Company

a) Statement of Cost of Goods Manufactured:

Direct materials cost                 $90,000

Direct labor                                  25,000

Factory overhead                        37,000

Work in process, March 1           22,000

Work in process, March 31        (23,500)

Cost of goods manufactured $150,500

b) Income Statement for the month ended March 31:

Sales                                                                    $257,000

Finished goods inventory, March 1    $21,000

Cost of goods manufactured             150,500

Finished goods inventory, March 31  (30,000)

Cost of goods sold                                              $141,500

Gross profit                                                          $115,500

Sales and administrative expenses                      79,000

Net Income                                                          $36,500

c) Inventory Section of the Balance Sheet as of March 31:

Current Assets:

Inventory:

Materials inventory, March 31              $8,000

Work in process, March 31                   23,500

Finished goods inventory, March 31   30,000

Total inventory                                    $61,500

Explanation:

a) Data and Calculations:

Purchases     $92,000

Materials inventory, March 1 6,000

Materials inventory, March 31 8,000

Direct labor 25,000

Factory overhead 37,000

Work in process, March 1 22,000

Work in process, March 31 23,500

Finished goods inventory, March 1 21,000

Finished goods inventory, March 31 30,000

Sales 257,000

Sales and administrative expenses 79,000

b) Materials inventory, March 1   $6,000

Purchases                                    92,000

Materials inventory, March 31       8,000

Direct materials cost                 $90,000

4 0
3 years ago
Blue Firm
labwork [276]

Answer:

F. Both firms have a dominant strategy to pick the Low Price option

Explanation:

In the given case as we can see that in the yellow form there is always a greater payoff by having a lesser price so it can be said that it set a less price

Now for the blue firm it also select the lesser price

So here the nash equilibrium would be

= (Low price, low price)

= (26,20)

The first payoff would be considered as a yellow firm and the other one is blue one

Therefore the last option is correct

6 0
3 years ago
Corporations have limited liability, but lose ultimate control of corporate assets to the ______________ ..
Vinil7 [7]

Answer:

Stockholders

Explanation:

Stockholders are the owners of a company.  As owners , stockholders have voting rights in the company.  Shareholder elects directors who represent them on the board of directors. Each share is equivalent to one vote.  The board members recruit top management of the company. The board provides policy guidelines, makes critical decisions, and supervises senior management.

By electing board members, shareholders influence the management of the business. Should the stockholders be unhappy with the way the company is being managed, they can vote out the current director and elect new ones. The new directors then appoint fresh managers. In this way, shareholders maintain control of the assets of the company and its assets.

5 0
3 years ago
Which two disadvantages are associated with collaborative business message writing?
sattari [20]

Answer:

It may lead to groupthink.

It may affect the message's clarity.

Explanation:

Collaborative business message writing has to do with when a group of people creates a project or business message together rather than doing it individually.

Groupthink describes when a group sets asides their personal belief to get a consensus within a group and this can lead to bad decisions as members of the group can sidestep problems in order to fit into a group's decisions.

The clarity of the message can be affected because the different members of the group all have different ideas and would try to sacrifice some of their ideas for the group.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Alby Ltd. is a cement manufacturing plant. Alby calculates the NPV of buying a new cement mixer. He turns down the capital inves
    15·2 answers
  • The key lesson regarding symptoms is that they:
    10·2 answers
  • Public relations personnel are constantly using the Web and social networks to communicate information about their employers and
    13·1 answer
  • Access to lifesaving medicine is very limited in parts of Africa; as a result, over 10% of children do not reach the age of five
    7·1 answer
  • An egoist who believed the right goals or actions are the ones that ensure survival
    5·1 answer
  • Shifting from producing 500 scarves and 225 sweaters, to producing 100 scarves and 350 sweaters would
    13·2 answers
  • Between October 2014 and October 2015, the CPI in Canada rose from 120 to 124 and the CPI in Mexico rose from 210 to 229.1. What
    7·1 answer
  • Suppose there are only two firms that sell smart phones, Flashfone and Pictech. The following payoff matrix shows the profit (in
    15·1 answer
  • Ribosomal subunits are manufactured by the _____.
    13·1 answer
  • The Pines Company, which manufactures office equipment, is ready to introduce a new line of portable copiers. The following copi
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!