1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexgriva [62]
3 years ago
7

How much is 25 pens for $19.75.

Mathematics
2 answers:
Scilla [17]3 years ago
6 0

Answer:

$493.75

Step-by-step explanation:

  1. 25 × 19.75 = $493.75

I hope this helps!

BabaBlast [244]3 years ago
3 0
$0.79 per pen
$19.75/25pens = $0.79
You might be interested in
Tiffany is filling her daughter's pool with water from a hose she can fill the water at a rate of 1/10 gallons/second. Create at
s2008m [1.1K]

Answer:

Three equivalent ratios that are associated with this rate would be 6 gallons/1min, 360gallons/1 hour and 720 gallons/2hours.

I'm sorry but I can't explain or show how to use a double number line for this question.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Marks ratio is 3 tablespoons sugar to 2 tablespoons milk.Sharri is using 4 tablespoons of sugar to 3 tablespoons of milk.Eva is
SpyIntel [72]
Eva because 3:2 = 9:6 because when they multiply by 3 on each ratio
8 0
3 years ago
Now, suppose one of the roots of the polynomial function is irrational. The roots of the function are 2, <img src="https://tex.z
nikklg [1K]

Irrational roots occurs with its conjugate.

Therefore, -√3 is also root of the function.

The answer is -√3.


6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Consider the two expressions 4b(b+1) and (2b+7)(2b-8). Compare their values if b=-3, b=-2, and if b=10. Is it true that for an v
frutty [35]

Answer:

FIRST EXPRESSION:

-  If b=-3, the value of 4b(b+1) is  24

-  If b=-2, the value of 4b(b+1) is  8

- If b=10, the value of 4b(b+1) is  440

 SECOND EXPRESSION:

-  If b=-3, the value of (2b+7)(2b-8)) is  -14

-  If b=-2, the value of (2b+7)(2b-8)) is  -36

- If b=10, the value of (2b+7)(2b-8)) is  324

Yes, for any value of "b" the value of the first expression is greater than the value of the second expression.

Step-by-step explanation:

Substitute the given values of "b" into each expression and evaluate.

- For the first expression 4b(b+1), you get:

If b=-3 → 4(-3)(-3+1)=24

If b=-2 → 4(-2)(-2+1)=8

 If b=10 → 4(10)(10+1)=440

 - For the second expression (2b+7)(2b-8)), you get:

If b=-3 → (2(-3)+7)(2(-3)-8)=-14

If b=-2 → (2(-2)+7)(2(-2)-8)=-36

 If b=10 → (2(10)+7)(2(10)-8)=324

You can observe that for any value of "b" the value of the first expression is greater than the value of the second expression.

7 0
3 years ago
Ethan has 31 presents Alissa has 22 more than Ethan how many presents does Alissa have
Bond [772]
Alissa has 53 presents
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Two angles form a linear pair. the measure of one angle is 26∘26∘ greater than the measure of the other angle. find the measure
    7·1 answer
  • The cheerleading team is doing a car wash for a fundraiser. They are able to wash an average of 1 1/2 cars each 1/6 hour. What i
    13·1 answer
  • Which is bigger 1/12 or 12%?
    8·2 answers
  • The record low temperatures for a town in Maine are −20°F for January and −19°F for February. Order the numbers from least to gr
    14·1 answer
  • Solve the system of equations 3y + 2z = 12 and y – z= 9. 
    9·1 answer
  • Identify the equation of a line in slope-intercept form that is parallel to y = 2.5x + 5 and passes through (2, 3).
    14·1 answer
  • Mr. Young is arranging computer's in the computer lab. he has 25 computers and 5 rows of desks. he wants to put the same number
    6·1 answer
  • The cost of 24 water bottles is $6. Which expression shows how to find the cost of 10 bottles of water? a.) 24/10 × 6
    6·1 answer
  • A cell phone plan costs `\$200` to start. Then there is a `\$50` charge each month.
    9·1 answer
  • Identify the range of the function shown in the graph
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!