1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svp [43]
3 years ago
15

HELP PLZ ASPUse properties to evaluate the expression. (13 + 6) + 4 A. 19 B. 23 C. 27 D. 37

Mathematics
2 answers:
KengaRu [80]3 years ago
7 0
Well first you HAVE to use properties so that means PEMDAS.

P stands for <span>parenthesis,
E stands for exponents,
M for multiplication,
D for division,
A for addition,
S for subtraction

So as you can see you have 2 properties in the expression E and A properties.
E will be done first becuz the letter E comes before A in  PEMDAS (13+6) equals 19 then you add 4.

 19+4=  23

YOUR ANSWER IS: B- 23


</span>
ELEN [110]3 years ago
4 0
The answer is 23 hope this helped
You might be interested in
What’s the answer because I’m confused
Scilla [17]

Answer:

i hate Maths

7 0
3 years ago
If p is true and q is false, what is the truth value of p and q?<br> a. true b. false c. 0 d. 1
Dovator [93]

Answer:

i think it will be 0 .....

8 0
3 years ago
A 4-Pack of coffee drinks is $6.90.what is the cost per bottle.
MakcuM [25]

Answer:

$ 1.725

Step-by-step explanation:

4 Pack of coffee = $ 6.90

1 Pack of coffee = $ 6.90 / 4 = $ 1.725

( The word per means " 1 " )

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
I rlly need help on this i forgot to do it last night and its due in 10 mins
nordsb [41]

Answer:

okkkkk wait I too need help right now,,,.

7 0
3 years ago
i need help with math i am really slow with math i need help to evaluate 18÷ by 18² the frist 18 should look like the second one
solmaris [256]

Answer:

it would be 324 divided by 18. since 18 to the 2nd power is 324.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A bottle contains 255 coins. 1/3 of the coins are ?1.00. 110 of the coins are 50p coins. the rest are 20p coins. work out the to
    14·2 answers
  • What is nine times what equals 513
    14·2 answers
  • What is the answered to 400÷2
    15·2 answers
  • Great Granola makes a trail mix consisting of peanuts, cashews, raisins, and dried cranberries. The trail mix sells for $3.50, a
    8·2 answers
  • What is 212.809 rounded to the nearest hundredth
    8·2 answers
  • When three times the sum of a number and seven is increased by ten, the result is four. What is the number ?
    5·1 answer
  • in 2010, the price of a laser printer was $1599. in 2018, the price of the same type of printer had dropped to $579. find the pe
    11·2 answers
  • Need help please will give brainliest
    9·1 answer
  • 3xy + 5 if x = -4, y = 2
    9·2 answers
  • What is a number that when you divide it by 4 and subtract 3 from the quotient, you get 13?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!