1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
3 years ago
9

Peter puts the 3 month supply of dog food on his credit card. If each of his 3 children says that they will pay an equal amount

of what Peter owes the credit card company, how much money will each children own Peter? (Owing money is a negative thing)
Mathematics
1 answer:
abruzzese [7]3 years ago
7 0

Answer:

divide the cost of the dog food by three and thats ur answer

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which is true about the product of 3/8 and 7/2. 1.The product is less than 3/8. 2.The product is greater than 1/8 and less that
GalinKa [24]

Answer:

4.The product is greater that 3/8 and less than 7/2.

Step-by-step explanation:

The product of 3/8 and 7/2 is:

\frac{3}{8} * \frac{7}{2} \\\\= \frac{21}{16} = 1\frac{5}{16}

This number is greater than 3/8.

It is greater than 1/8 but not less than 1/2.

This number is less than 7/2.

This number is greater than 3/8 and it is less than 7/2.

Hence, the correct options is 4.

7 0
3 years ago
Select all the expressions that show a way to decompose 512. A. 3 1/2+2 1/2 B. 3/6+2/6 C. 1 1/2+2 1/2+2 1/2 D. 1 1/2+1 1/2+3 1/2
Grace [21]

Answer:

C,D,E

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!!!! NEED THE ANSWER FAST! WILL MARK BRAINLIEST! The regular price of a cell phone is $179. If you buy the phone at a
kondor19780726 [428]

Answer:

35.80

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bob's Bagels sells 7 bagels for $8.00, and Betty's Bagels sells 9 bagels
puteri [66]

Answer:

3 of 4

The better deal will have the higher ratio of dollars per bagel.

To find the better deal, you must compare the fractions<u> 8/7 and 6/9. </u>

Comparng the fractions reveals that <u>Betty</u> has the better deal

Step-by-step explanation:

bobbs bagels: 8/7 equals 1.14, so each bagel would cost about $1.14

bettys bagels: 6/9 equals 0.66, so each bagel would cost about $0.66

$0.66 is better than $1.14 per bagel. therefore, bettys bagels are cheaper

hope this helps :)

7 0
2 years ago
Please double-check for me :)
frosja888 [35]

<em>I think your answer is fine</em>

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 4(x+3)=2(2x+6)<br> Solve for x
    12·2 answers
  • Students in Mrs. Joshi's English class are assigned chapters of a book to read each week. The graph shows the number of chapters
    8·1 answer
  • Can anyone walk me through this?
    11·2 answers
  • The minimum and maximum temperature on a cold day in Lollypop Town can be modeled by the equation below: 2|x − 6| + 14 = 38 What
    13·2 answers
  • Simply and write in exponential form<br>(1) p2*p-7​
    12·1 answer
  • I have a big test coming up and i nedd help with this question please :)
    11·1 answer
  • What is the value of y for the point with an x-value of 5?
    12·1 answer
  • Help! i will put brainliest
    5·1 answer
  • A 6-pound bag of sugar costs $7.98. What is the unit price?
    13·2 answers
  • Please answer this problem!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!