1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
qwelly [4]
4 years ago
15

A party planner is preparing gift bags for an event. She has purchased a large box of individually wrapped chocolates to divide

equally into each gift bag. Which measure provides the best information to the party planner?
bags per chocolate
chocolates per party
chocolates per bag
bags per person
Mathematics
1 answer:
LenKa [72]4 years ago
5 0
The best answer best on the information provided would be chocolates per bag.
You might be interested in
Micheal is going on a 3150 mile drive. He needs to stop for gas every 320 miles. How many times will he need to stop?
Elis [28]

Answer: He will need to stop 9 times.

Step-by-step explanation:

3150/320 = (about) 9

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME THIS IS MY 2ND TIME ASKING
dsp73

Answer: B, Equivalent 0.4(k+3) = 0.4k +1.2

Step-by-step explanation:

when you distribute the 0.4 across k and 3, you multiply 0.4 by k and 3, getting you 0.4k+1.2 which is equivalent.

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Some families spend their incomes according to budget plans. If a family used the plan
Nat2105 [25]

Using proportions, it is found that the family would spend $36.75 on clothing.

<h3>What is a proportion?</h3>

A proportion is a fraction of a total amount, and the measures are related using a rule of three.

The family has a budget of $525, and spends 7% of it in clothing, hence the amount is given by:

A = 0.07 x 525 = $36.75.

More can be learned about proportions at brainly.com/question/24372153

#SPJ1

8 0
2 years ago
Select the correct answer
strojnjashka [21]

LETTER B IS THE CORRECT ANSWER

6 0
2 years ago
Which phrase best describes the graph of a proportional relationship
Setler [38]
In proportional, it is y/x=k or y=kx
basically it is like y=mx+b, it is  a line
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • On average, a human drinks 40,000 gallons of water in their lifetime. In comparison, Lake Ontario holds approximately 8,000,000,
    5·1 answer
  • marisol is finding the slope of the line containing the points (3,7) and (5,10). Find her mistake and correct it.
    8·1 answer
  • PLZ HELP Simplify the rational expression. State any excluded values. 2x/-5x+x^2
    12·2 answers
  • Use the work shown below to find the simplified product
    8·2 answers
  • What is the length (magnitude) of the vector (5,-2)?
    9·2 answers
  • Professor Harris is teaching a continuing education class at the local community college. He created the following box plot from
    13·1 answer
  • Find the unit rates: 8 ounces for $0.89? 32 ounces for $2.39?
    7·1 answer
  • The Beta Club is sponsoring a lollipop sale. If their goal is to raise at least $228, how many lollipops must they sell at $1.50
    14·1 answer
  • Somebody help me please
    5·2 answers
  • Need help! will award brainiest
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!