Solution:
we are given that
In a certain grocery store, strawberries cost $6.40 per pound ( 6.40 dollars/lb ).
we have been asked to find the cost per ounce?
As we know that
16 oz=1 lb
so we will divide by 16 to get the cost per ounce.
strawberries cost $6.40 per pound so for 1 oz it will cost
$
Hence cost per ounce is 0.40 $
Proportionality to solve problems<span>, including those with tables and </span>graphs<span>. .... </span>Use<span> the recipe to write each </span>ratio<span> as a fraction in simplest form. ... 2 </span>Determine whether<span> the </span>ratios<span> 250 miles in 4 hours and 500 miles in. </span>8<span> .... Trees </span>Left<span> to Grow ... </span>Check<span> your </span>solution<span>. .... At this </span>rate<span>, how </span>many<span> faces can</span>she<span> paint in 40 minutes?</span>
Rolling a sum of seven with a pair of dice...any of the six numbers can be first so that probability is:
(6/6) or 1 :P
Now to roll a sum of seven only one unique number can follow the first so the probability of getting that unique number so that you have a sum of seven is:
(1/6)
This is a compound event because two thing must happen and you multiply their respective probabilities to get the probability of the compound even..
(6/6)(1/6)=6/36=1/6