Answer:
4.34
Step-by-step explanation:
2.48/40=0.062 per ounce
0.062 x 70 = 4.32 for 70 ounces
Answer:
2<x<3
Step-by-step explanation:
4x-4<8 AND 9x+5>23
Solve the first inequality
4x-4<8
Add 4 to each side
4x-4+4 <8+4
4x<12
Divide by 4
4x/4 <12/4
x <3
Solve the second inequality
9x+5>23
Subtract 5 from each side
9x+5-5>23-5
9x >18
Divide by 9
9x/9>18/9
x>2
Put together
x<3 and x>2
2<x<3
Solve for x.
2x + 4= 8
4x - 88 = -352
x = [?]
Solutions
<span>To solve the problem our first step is to find the prime factorization of each number. </span>
4 = 2²
<span>5 = 5 </span>
<span>6 = 2 x 3
</span>
Calculations
<span>LCM = 2² x 3 x 5 = 60 </span>
____ was planning a birthday party. He/she is planning on inviting 14 people to the party. Each person will be given a goodie-bag at the end of the party. ____ decided that he/she will put 19 gummy worms into each bag. how many gummy worms will ____ need?
The answer to this problem is 266 because 14x19= 266.
the person needs 266 gummy worms if they want to put 19 into each person's goodie-bag