1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sveta [45]
3 years ago
6

The sum of two numbers is 60 and the difference is 16 . What are the numbers?

Mathematics
1 answer:
Nesterboy [21]3 years ago
5 0

Answer:

the bigger number is 38

the smaller number is 22

You might be interested in
Help please first with the right answer will be marked brainlyest
andre [41]
I believe this is correct

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can anyone help me plzzzzz
boyakko [2]

Step-by-step explanation:

cmon man its a blank screen

3 0
2 years ago
What is Mathematics?
storchak [24]

Answer:

Hey mate here's your answer.....

Step-by-step explanation:

Mathematics is a subject where you study more about numbers and daily life applications.

hope its helps you,

follow me....

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find slope : (7,17) (9,1)​
alina1380 [7]

Answer:

7/17 and 1/9 0r 9/1

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The expression 10a+6c gives the cost (in dollars) for a adults and c children to eat at a buffet restaurant. A. The cost for 1 a
Liono4ka [1.6K]

Answer: The total cost is \$62 assuming the cost for 1 adult is \$5 and the cost for 1 child is \$2

Step-by-step explanation:

Assuming the cost for 1 adult is \$5 and the cost for 1 child is \$2:

a=\$5 and c=\$2

Then the expression that gives the total cost 10 a+6c is solved as:

10(\$5)+6(\$2)=\$62

4 0
3 years ago
Other questions:
  • a toy store marks up every toy by 15% in january. how much does a toy cost during January? use p for the price in December
    8·1 answer
  • Ten less than the quotient of a number and 3 is 8
    14·1 answer
  • The eatery restaurant has 200 tables on the reason even if there's no there's no reservation for one half of the tables were
    5·1 answer
  • What is the solution to the equation below?<br> log20x3 - 2 logx=4
    5·1 answer
  • What is the value of the flowers?
    15·1 answer
  • Plz find the volume of this figure i really need help​
    11·1 answer
  • If it's $5 for 4 pounds of apples, how much does 1 pound cost?
    13·2 answers
  • Uhhh just look at the screenshot then answer
    13·1 answer
  • Sin^2x+2Sin^2x/2-2sinx.sin^2x/2+cotx=0
    11·1 answer
  • Choose the equation that satisfies the data in the table
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!