Answer:
A=16000 B=16400
Step-by-step explanation:
1. You multiply 20,000 by .2 or 20%, because you are trying to find a part of the 20,000.
2. You get 4,000 dollars, that is 20% of 20,000. To find the sale price, you take the 20% away from 20,000, which would be 16,000 dollars. That would be your answer for the first part.
3. the sales tax is 2.5% of the sale price. Again, you multiply 16,000 dollars, your sales price, by .025 or 2.5%.
4. you would get 400 dollars. You add the 2.5% or 400 dollars because you have to pay the tax as well as the price. You would get 16,400 dollars.
Answer:
I believe it is 47 degrees
Step-by-step explanation:
Triangles add up to 180 degrees
54 + 79 = 133
180 - 133 = 47
Tha answer is b because there is 10 numbers and 3 of them are 4.
Divide the price by amount to find out how much each costs. multiply that by 9. 4 (divided by) 8 = .5, or 50cents. each apple is 50cents. multiply .50 by 9. It costs 4.50. Hope this helps