1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alekssr [168]
3 years ago
15

Harold Manufacturing produces denim clothing. This year, it produced 5,290 denim jackets at a manufacturing cost of $42.00 each.

These jackets were damaged in the warehouse during storage. Management investigated the matter and identified three alternatives for these jackets. Jackets can be sold to a second-hand clothing shop for $8.00 each. Jackets can be disassembled at a cost of $32,200 and sold to a recycler for $11.00 each. Jackets can be reworked and turned into good jackets. However, with the damage, management estimates it will be able to assemble the good parts of the 5,290 jackets into only 2,950 jackets. The remaining pieces of fabric will be discarded. The cost of reworking the jackets will be $102,500, but the jackets can then be sold for their regular price of $45.00 each. Calculate the incremental income.
Business
2 answers:
Nookie1986 [14]3 years ago
8 0

Answer:

An Incremental Income of $30,250 will result from reworking the damaged jackets.

Explanation:

Of the three alternatives available management has chosen the best alternative to assemble the good parts.

Therefore, Consider the additional costs and revenues resulting from reworking the damaged jackets.

Manufacturing Costs already incurred are sunk cost, therefore not relevant.

Sales (2,950×$45.00)                             $132,750

Cost of Reworking the Jackets             ($102,500)

Net Income/(Loss)                                    $30,250

An Incremental Income of $30,250 will result from reworking the damaged jackets.

Lerok [7]3 years ago
5 0

Answer:please see answer below

Explanation:

Alternative 1 ----sell told a second hand shop

Incremental revenue=5,290*8= f $42,320

Incremental cost=0

Incremental incomea Revenue -cost =$ 42,320

Alternative 2,---disassembling and sell to recycler

Incremental Revenue=5290*11=58,190

Incremental cost 32,220

Incremental income Revenue-cost=58190-32220=$ 25,990

Alternative 3 Reworking to sell at normal price

Incremental revenue =45*2950= 132, 750

Incremental cost=102,500

Incremental income=132,750-102,500= $ 30250

Incremental income for the three alternatives is given as

Ist alternative to sell to second hand shop= $ 42,320

2nd alternative to dissemble and sell to recycler= $ 25,990

3rd alternatively rework to sell at regular price= $ 30,250

You might be interested in
When McDonald's and other fast food restaurants offer "value menu" items at surprisingly low prices, they are most likely using
photoshop1234 [79]

Answer:

Good value, is the right answer.

Explanation:

The given blank will be filled by “good value” because when a restaurant charges or offer a value menu it means that it is just making a minimum profit in order to attract the customers. However, charging a lower price which makes minimum profit results in the good value pricing process. Additionally, good value pricing is a technique to increase their sales.

7 0
3 years ago
What is the acceleration of an object that has a mass of 4.0 kg if the net force acting on it is 26N
Lynna [10]
Use Newton's Second Law: Fnet = ma
where Fnet = total net force, m = mass of object, and a = acceleration of object.

You are given Fnet = 26N and m = 4.0kg. Plug them into the equation and solve for a:
26 = 4.0a
a = 6.5

The answer is 6.5 m/s^2
7 0
3 years ago
The aggregate quantity of goods and services demanded changes as the price level rises because
makvit [3.9K]

Answer:

a.

Explanation:

The aggregate quantity of goods and services demanded changes as the price level rises because real wealth falls causing interest rates to rise, and this in term causes the dollar to appreciate since the interest rates are for products and services within the country and not foreign goods or services. Which as the dollar appreciates it means that foreign goods and services will become cheaper or that their relative price will fall.

I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.

4 0
3 years ago
Selling. general, and administrative expenses were $80,000, net sales were $390,000, interest expense was $16.000: research and
elixir [45]

Answer:

<u>The correct answer is C. US$ 30,000</u>

Explanation:

1. What was the operating income for the period?

Operating income = Net sales - Cost of goods - Operational expenses

Operational expenses on this question are:

  1. Selling. general, and administrative expenses
  2. Interest expenses
  3. Research and development expenses
  4. Income tax expense

According to the information provided, we have then:

Operating income = 390,000 - 220,000 - 80,000 - 16,000 - 34,000 - 10,000

Operating income = 390,000 - 360,000

Operating income = 30,000

<u>The correct answer is C. US$ 30,000</u>

<u></u>

8 0
4 years ago
If John's marginal benefit derived from the consumption of another candy bar is greater than the price of the candy bar:
Snowcat [4.5K]

Answer: John will increase his satisfaction by purchasing the candy bar

Explanation: marginal benefit is a maximum amount a consumer is willing to pay for an additional good or service. It is also the additional satisfaction or utility that consumer receives when the additional good or service is purchased. The marginal benefit for a consumer tends to decreases as consumption of the good or service increases. A marginal benefit applies to any additional unit purchased for consumption after the first unit has been acquired.

For example, if a person purchases a burger for $10, it is assumed the consumer is obtaining at least $10 worth of perceived value from the item.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • When increased raw material costs increase prices for consumers, the situation is known as _______ inflation. A. demand-pull
    8·1 answer
  • Nathan is defending his first place ranking at the annual debate competition. Just minutes before his turn, Nathan gets nervous
    15·1 answer
  • Which option would you select to control being linked to other people's posts?
    12·1 answer
  • In 2016 Whitney's Cafe had a total revenue of $136,900. In 2017 Whitney's Cafe had a total revenue of $175,200. Complete the fol
    13·1 answer
  • Omar is a school superintendent who is trying to improve the selection process for teachers in his school district. Before imple
    13·1 answer
  • Corporation's stock has a required rate of return of 10.25%, and it sells for $57.50 per share. The dividend is expected to grow
    15·1 answer
  • Henry works in the HR department of an advertising firm that has recently brought in employees specializing in analysis of large
    6·1 answer
  • Overview of financial planning
    8·1 answer
  • ) You purchased a call option for $3.45 17 days ago. The call has a strike price of $45 and the stock is now trading for $51. If
    12·1 answer
  • Trish is trying to shift her company in a profound way to increase its efficiency and effectiveness. This is called organization
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!