1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slavikrds [6]
3 years ago
10

Wages paid to gopal journal entry​

Business
1 answer:
kirill115 [55]3 years ago
3 0

Answer:

Wages paid by cheque. :)

Explanation:

Wages is a nominal account and because this is an expense of Business, as such, Wages account will be debited according to the rule of “Debit all expenses”.Cash account will be credited, as cash is going out of the business.

You might be interested in
Chief among the factors playing a part in determining an organization's structure are _______.
denis-greek [22]
Size of the organization, business model, nature of business and location are key factors in determining an organization's structure.
3 0
3 years ago
Mary's Mugs produces and sells various types of ceramic mugs. The business began operations on January 1, year 1, and its costs
vova2212 [387]

Answer:

Explanation:

a.

Direct Material cost per unit = Cost of Direct materials/ units produced = $3400/17000 mugs = $0.20 per mug

Direct material used per mug = 0.40 pounds

Direct material cost per pound = $0.20 / 0.40 = $0.50 per round

Direct material inventory = 3400 * $0.50 = $1700

b. Compute the finished goods ending inventory in units on December 31, year 1.

Finished Goods inventory (in units) = Finished goods inventory / manufacturing cost per unit

Manufacturing cost per unit = (Direct material + Direct Labour + Indirect manufacturing cost)/Units Produced

= ($3400+$25280+$1140+$4180)/17000 = $2 per unit

Finished Goods inventory (in unit) :

Year 1 = $6,000/$2 = 3000 units

c. Compute the selling price per unit.

Selling price per unit = Revenues / units sold

Units sold = Units produced - units in the ending finished goods inventory = 17000-3000 = 14000

Selling price per unit = $52,500/14000 = $3.75

d.Compute the operating profit (loss) for year 1

Operating income for the year :

Revenues  $52,500

Cost of goods sold (14000*$2)  (28000 )

-----------------------------------------------------------------

Gross Margin                          $24,500

Less marketing and administrative cost:  

Variable cost ($2,350)  

Fixed cost ($11,800)

-----------------------------------------

                                                  ($14,150)

Operating Profit  $10,350

7 0
3 years ago
. What statement is relevant to why business marketers consider the buying center model challenging? A large number of participa
Ierofanga [76]

<u>Answer:</u>

<em>It requires marketers to learn about all of the participants and their relative influence on the decision. </em>

<u>Explanation:</u>

Decision making can be performed by individuals or groups and includes employees as well as operational, middle, and senior managers. There are four stages in decision making: intelligence, design, choice, and implementation.

However, information systems are less successful at supporting unstructured decisions..  It requires marketers to learn about all of the participants and their relative influence on the decision.

7 0
3 years ago
Items that save you money by allowing you to pay a relatively low price for a good or service include _____ .
sladkih [1.3K]
The question above has incomplete statement it lacks certain given choices. with this i made a research about the question and it turns out that the answer of the question in the items that save you money by allowing you to pay a relatively low price for a good or service is comparative shopping.
3 0
3 years ago
Magazines and journals are examples of periodical resources. True False
mylen [45]
The answer to your question is true.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Your inspection of a house's _______ relates to the condition of the roof.
    7·1 answer
  • The market analyst of a chain megastore bakery, called More Dough, asks you to find out why people are choosing to go to smaller
    14·1 answer
  • Consider the market for corn. Indicate whether each of the following events will cause a shift in the demand curve or a movement
    14·1 answer
  • Kirnon Clinic uses client-visits as its measure of activity. During July, the clinic budgeted for 2,000 client-visits, but its a
    15·1 answer
  • The tragedy of the commons results when​ ___________. A. too many public goods are provided.B. common pool resources are overuse
    5·1 answer
  • you are shown a coin that its owner says is fair in the sense that it will produce the same number of heads and tails
    10·1 answer
  • The adjusting entry to account for use of prepaid insurance consists of: Multiple Choice a debit to Insurance Expense and a cred
    15·1 answer
  • A particular forecasting model was used to forecast a six-month period. Here are the forecasts and actual demands that resulted:
    8·1 answer
  • The Varone Company makes a single product called a Hom. The company has the capacity to produce 40,000 Homs per year. Per unit c
    11·1 answer
  • A work system has five stations that have process times of 5, 9, 4, 9, and 8. What is the bottleneck time
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!