Answer: 1) c 2) a 3) d
<u>Step-by-step explanation:</u>
![\cos \theta = \dfrac{adjacent}{hypotenuse}\quad \\\\\\\cos 42.1=\dfrac{4.7}{x}\\\\\\x=\dfrac{4.7}{\cos 42.1}\\\\\\\large\boxed{x=6.33}\\](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ccos%20%5Ctheta%20%3D%20%5Cdfrac%7Badjacent%7D%7Bhypotenuse%7D%5Cquad%20%5C%5C%5C%5C%5C%5C%5Ccos%2042.1%3D%5Cdfrac%7B4.7%7D%7Bx%7D%5C%5C%5C%5C%5C%5Cx%3D%5Cdfrac%7B4.7%7D%7B%5Ccos%2042.1%7D%5C%5C%5C%5C%5C%5C%5Clarge%5Cboxed%7Bx%3D6.33%7D%5C%5C)
******************************************************************************************
Reference angle is the angle measurement from the x-axis. <em>There is no such thing as a negative reference angle.</em>
-183° is 3° from the x-axis so the reference angle is ![\large\boxed{3^o}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Clarge%5Cboxed%7B3%5Eo%7D)
*******************************************************************************************
Coterminal means the same angle location after one or more<em> </em>rotations either clockwise or counter-clockwise.
To find these angles, add <em>or subtract</em> 360° from the given angle to find one rotation, add <em>or subtract</em> 2(360°) from the given angle to find two rotations, etc.
To find ALL of the coterminals, add <em>or subtract</em> 360° as many times as the number of rotations. Rotations can only be integers. In other words, you can only have ± 1, 2, 3, ... rotations. You cannot have a fraction of a rotation.
Given: 203°
Coterminal angles: 203° ± k360°, k ∈ <em>I</em>
<em />
<em />
<em />
Answer:
noe lsoocslo oqiuepcn
Step-by-step explanation:
mcm
Well
if it is marked 1/3 off, then you're actually paying 2/3 of it.
2/3 of 123. " of " means multiply
2/3 * 123 = 246/3 = 82 So it now costs $ 82
Let 1993 = time 0 = 0.
Let 1999 = time 6 = 6
Let 2012 = time 19 = 19
So, a = 171 (million). First solve for k.
176 = 171 e^k6
176/171 = e^(k*6)
ln (176/171) = 6k
k = 1/6 ln (176/171)
So, in 2012 we have: P(19) = 171 e^(19k), where k = 1/6 ln (176/171)
Hope this helped!
Answer:
The cost of the 1 muffin is $1.5 and 1 quart of milk cost is $3 .
Step-by-step explanation:
Let us assume that the cost of one muffins be x.
Let us assume that the cost of one 1 quarts of milk be y.
As given
The cost of 8 muffins and 2 quarts of mil is $18.
Than the equation becomes
8x + 2y = 18
As given
The cost of 3 muffins and 1 quart of milk is $7.50.
Than the equation becomes
3x + 1y = 7.50
Two equations are
8x + 2y = 18 and 3x + 1y = 7.50
Multiply 3x + 1y = 7.50 by 2 and subtracted from 8x + 2y = 18 .
Thus
8x - 6x + 2y - 2y = 18 - 15
2x = 3
![x = \frac{3}{2}](https://tex.z-dn.net/?f=x%20%3D%20%5Cfrac%7B3%7D%7B2%7D)
x = 1.5
Put x = 1.5 in 3x + 1y = 7.50
3 × 1.5 + y = 7.50
y = 7.50 - 4.5
y = 3
Therefore the cost of the 1 muffin is $1.5 and 1 quart of milk cost is $3 .