1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldi70 [24.7K]
2 years ago
12

A 3-gallon bucket of paint costs $98.52 what is the price per quart?

Mathematics
2 answers:
katrin [286]2 years ago
8 0

1 gallon = 4 quarts.

3 gallons x 4 quarts per gallon = 12 quarts total.

Divide the price by 12:

98.52 / 12 = $8.21 per quart.

iren2701 [21]2 years ago
8 0

Answer:

$8.21

Step-by-step explanation:

1 gallon is 4 quarts which means that 3 gallons is 12 quarts. $98.52 divided by 12 is $8.21.

You might be interested in
Please help me please I really need the answer worth 20 points
Sav [38]

Answer:

3:1, 24 gallons blue 8 gallons yellow

Step-by-step explanation:

Jenny will use 24 gallons of blue paint and 8 gallons of yellow paint

Their ratio is 24:8 = 3:1

8 0
2 years ago
600 miles in 8 hours<br><br> _?_ miles per hour<br><br> (number answer only)<br><br> Question
kow [346]

Answer:

75

Step-by-step explanation:

you have 600 = 8 and you want to break it down into just 1 hour so you divide both sides by 8

600/8 = 75

4 0
3 years ago
How do you solve f(x) = x2 + x - 20?​
Darina [25.2K]

\huge \bf༆ Answer ༄

Let's solve ~

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \: {x}^{2}  + x - 20

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \: {x}^{2}  + 5x - 4x - 20

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:x(x + 5) - 4(x + 5)

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:(x + 5)(x -  4)

It's factorized now ~ And if you want to find the zeros then equate the expression with 0.

And you will get ;

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:x =  - 5 \:  \: and \:  \: 4

4 0
2 years ago
Given the equation 4x − 26 = 2x − 4, which order of operations completely solves for x?
scoray [572]
4x - 26 = 2x - 4....subtract 2x from both sides
4x - 2x - 26 = -4...add 26 to both sides
4x - 2x = -4 + 26...combine terms
2x = 22...divide both sides by 2
x = 22/2 = 11

OR
4x - 26 = 2x - 4.....subtract 4x from both sides
-26 = 2x - 4x - 4....add 4 to both sides
-26 + 4 = 2x - 4x...combine terms
-22 = -2x....divide both sides by -2
-22/-2 = x
11 = x
6 0
3 years ago
When you flip 1/6 it is?
prohojiy [21]
Reciprocal
1/6 turns into 6/1 which is 6
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Henry and Margo both began traveling around the circular track. Henry is riding a bike, and Margo is walking. It takes Henry 9 m
    9·1 answer
  • The age of a dog (x) can be compared to the age of a human being (y) by the equation 7y = x. Some dogs have reportedly lived for
    10·2 answers
  • Curtis threw 15 darts at a dartboard.40% of his darts hit the bull’s eye.how many darts not hit the bulls eye?
    7·1 answer
  • What is the 7th term of the geometric sequence where a1 = -4,096 and a4 = 64?
    15·2 answers
  • Use the distributive property to remove the parentheses. -6(11 - 2)​
    8·1 answer
  • Help Please I really don't understand how to do probability
    5·1 answer
  • Find the rate of discount for a pair of pants that cost 65$ and are on sell for 39
    11·1 answer
  • Use the information to answer the following question.
    10·2 answers
  • An unusually wet spring has caused the size of a mosquito population in some city to increase by ​8% each day. If an estimated ​
    5·1 answer
  • Amelia has $25 to spend on makeup this week she loves lipstick each lipstick tube cost $4 what is the maximum number of lipstick
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!