1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldi70 [24.7K]
3 years ago
12

A 3-gallon bucket of paint costs $98.52 what is the price per quart?

Mathematics
2 answers:
katrin [286]3 years ago
8 0

1 gallon = 4 quarts.

3 gallons x 4 quarts per gallon = 12 quarts total.

Divide the price by 12:

98.52 / 12 = $8.21 per quart.

iren2701 [21]3 years ago
8 0

Answer:

$8.21

Step-by-step explanation:

1 gallon is 4 quarts which means that 3 gallons is 12 quarts. $98.52 divided by 12 is $8.21.

You might be interested in
How do you complete a tree map withe the following words estimation,benchmark,hundredth ,place value,round,tenth, thousandth
Mashcka [7]
I think  you can put bench mark place valie round tenth thousnadth
3 0
3 years ago
How do you write 90,523 in word form
zmey [24]

nindy thousand five hundred and twenty three. Hope this helps!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the y-Intercept for the equation 4x -3y= -18?
jeka57 [31]
D.) the answer is d.
7 0
3 years ago
Write the following using algebraic notation, using the letter x for any unknown numbers:
Mnenie [13.5K]

Answer:

\dfrac{x+7}{5}

Step-by-step explanation:

The given statement is "I think of a number, add seven then divide by five".

Let the unknown number be x.

Now, add 7 to the number = x+7

If we divided them by 5, \dfrac{x+7}{5}.

So, the required algebraic notation is  \dfrac{x+7}{5}.

6 0
3 years ago
Which of the following compensation options helps pay for premiums that cover medical expenses?
Papessa [141]
The answer is d) Heath insurance.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If the sum of two numbers is 90 but their difference is 12 what are the two numbers
    9·1 answer
  • the taxi fare in new york city is $2.40 for the first 1/2 miles and additional mileage is charged at the rate $2.00 for each add
    7·1 answer
  • PLEASE HELP For BRAINLIEST ANSWER
    8·2 answers
  • 4. Nolan would like to buy a computer that costs $1,476. Working as a
    9·1 answer
  • URGENT! PLEASE HELP!! I WON'T HESITATE TO MARK BRAINLIEST FOR FIRST CORRECT ANSWER!!!
    7·1 answer
  • Question what is the answer<br> -2(4-3p)=24
    8·1 answer
  • Light travels at 3.0 x 108 km/s. How far does light travel in 5 minutes?
    6·1 answer
  • Answer n how to solve
    9·2 answers
  • Supplementary? Vertical? Complementary? Acute?
    10·1 answer
  • Complete the equation of the line through (3,-8)(3,−8)left parenthesis, 3, comma, minus, 8, right parenthesis and (6,-4)(6,−4)le
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!