1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rama09 [41]
2 years ago
5

What is the unit rate of $10 for 8 cans of soup?

Mathematics
1 answer:
NARA [144]2 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

= 1.25 1 per can

Showing Work

This is a fraction equal to

10 1 ÷ 8 can

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 8

10 1 ÷ 8

8 can ÷ 8

=  

1.25 1

1 can

=  

1.25 1

can

= 1.25 1 per can

You might be interested in
Write an expression with a value of 12.it should contain four numbers and two different operations
sergey [27]
Roughly what I gave your doppelganger (you + 1) a few minutes ago . . .

       [ (4 + 3)² - 1 ]  divided by  (7 - 3) .

4 0
3 years ago
The smallest integer that can be added to -2m3 − m + m2 + 1 to make it completely divisible by m + 1 is .
dangina [55]

Recall the polynomial remainder theorem: if m-c is a factor of some polynomial p(m), then the remainder upon dividing p(m) by m-c is p(c).

Let c=-1 and p(m)=-2m^3+m^2-m+1. The remainder left from dividing p(m) by m+1 is

p(-1)=-2(-1)^3+(-1)^2-(-1)+1=5

If we subtract 5 from both sides, we'd get a "remainder" of 0, which suggests that we have to add -5 to p(m) to make m+1 a factor.

4 0
3 years ago
How do I do this?<br> also the first part that is answered is wrong
lord [1]

Answer:

i would say for the second one 2.5 and the first one about 30

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Find the distance between A and B?
ser-zykov [4K]
What’s the numbers or do you have a picture?
7 0
2 years ago
Halla la suma y el producto de la PG 3,9,27,81,243​
Mama L [17]

Answer:

huh ano yan huhu paki ayos ng sagot

Step-by-step explanation:

hahahhaa

8 0
3 years ago
Other questions:
  • One month Miguel rented 12 movies and 2 video games for a total of $41. The next month he rented 3 movies and 5 video games for
    9·1 answer
  • Please answer CORRECTLY !!!!!!! WILL MARK BRAINLIEST !!!!!!!!
    15·2 answers
  • the jenkins familys monthly budget is shown in the circle graph the family has a monthly income of 4800 how much money do they s
    6·2 answers
  • Using the Breadth-First Search Algorithm, determine the minimum number of edges that it would require to reach
    8·1 answer
  • What is the exact volume of the cone?
    12·2 answers
  • A bicycle cost $ 129.50. You pay $7.77 in sales tax. What is the tax rate?
    15·1 answer
  • Find all the values of x where the tangent line is horizontal.<br> 2x^3+36x^2+192x+12
    15·1 answer
  • Help please before its taken:)
    15·2 answers
  • 6C + 47M=893.50<br> 25C + 22M=527.86
    9·1 answer
  • Solve the equation for all values of x.<br> (8x+9)(49x^2-100)=0
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!