Answer:
$932 per unit
Explanation:
The computation of direct materials cost per equivalent unit is shown below:-
Work in process ending 100% complete in material = 840 + 290
= 1,130
Total cost = Direct material + Direct materials costs added during March
= $346,000 + $707,500
= $1,053,500
Material Equivalent unit cost = Total cost ÷ Units to account for
= $1,053,500 ÷ 1,130
= $932 per unit
Answer:
$651.60
Explanation:
the worth of the bond today can be determined by calculating the present value of the bond's cash flow
Present value is the sum of discounted cash flows
Present value = cash flow / (1 + r)^n
r = interest rate
n = years
1000 / ( 1.055)^8 = $651.60
Answer: My business is a dry cleaners. We clean clothes, household items, press shirts, sterilize and anything else our community may need with regard to cleaning apparel
Explanation:
Answer:
B
Explanation:
Reserves J: Excess reserves J: Loans J: Deposits ;Money supply
Answer:
A. 15 units
B. $130
Explanation:
In order to solve this, we need to use the profit maximization condition for monopoly.
MR = MC will give us the optimal quantity and price for the monopolist.
The consumer's demand for the product is:
Qd = 80 - 0.5P
Therefore, we have:
P = (80 / 0.5) - (Qd / 0.5)
P = 160 - 2Qd
Recall that, Total Revenue:
TR = P * Q
So, in this case TR = 160Q - 2Q^2
MR = d(TR) / dQ = 160 - 4Q
Now, MR = MC
160 - 4Q = 100
4Q = 160 - 100
4Q = 60
Q = 60 / 4
Q = 15 units.
Now, P =160 - 2Q
P = 160 - 2(15)
P = 160 - 30 = 130
The optimal number of units to be placed in a package will therefore be 15 units while the firm should charge $130 for this package.