1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lyrx [107]
3 years ago
14

Find the exact circumference of a circle with the given radius. 3½ cm

Mathematics
2 answers:
Svetach [21]3 years ago
8 0
22cm

circumference=pi×diameter
=22/7×7
=22cm
shtirl [24]3 years ago
4 0
Circumference= 22cm2
You might be interested in
A psychologist is interested in constructing a 99% confidence interval for the proportion of people who accept the theory that a
Leona [35]

Answer:

B is correct i think

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A shoe company needs to create a shoe box...
Naily [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

21/7=3

5*3=15 width

3*3=9 height

8 0
2 years ago
Is 2 squared + 3 squared = 4 squared a true statement? Explain.
kramer

Answer:

It is not true it is false.

Step-by-step explanation:

since 2^2+3^2=4^2

4+9=16

13≠16

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Maya is choosing between several pay plans for her new job. If she usually has monthly sales of about $5,000, which plan would a
aivan3 [116]

Complete question is;

Maya is choosing between several pay plans for her new job. If she usually has monthly sales of about $5,000, which plan would allow Maya to earn the most money in a month?

Plan, Monthly base salary, Commission rate

A, $500, 8%

B, $600, 7%

C, $700, 6%

D, $800, 5%

Options:

A. plan A

B. plan B

C. plan C

D. plan D

Answer:

Option D - Plan D

Step-by-step explanation:

For plan A, at 8% commission rate,her monthly pay would be, 500 + 8%*5,000 = $900

For plan B, at 7% commission rate, her monthly pay would be; 600 + 7%*5,000 = $950

For plan C, at 6% commission rate, her monthly pay would be;700 + 6%*5,000 = $1000

For plan D, at 5% monthly commission rate, her monthly pay = 800 + 5%*5,000 = $1050

So the plan that allows maya earn the most is the highest which is plan D

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the price per kilogram of candy if you paid $2.25 for 1 1/4 kg?
Nostrana [21]

Answer:

1.80 dollars per kilogram of candy.  

Step-by-step explanation:

How to get this is simple and you will use it later in life, you take the price of the candy you paid for, then you divide it by the amount in pounds, or kilograms, to get the price per pound.  


2.25 / 1.25 = 1.80


Cheers!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • For any value of n, list the numbers ln, rn, mn, tn and i in increasing order. (enter your answers as a comma-separated list. en
    10·1 answer
  • △BCD≅△GEF . If BC=10 , CD=3x+8 and EF=4x+6 , then what is the measure of CD ?
    8·2 answers
  • Wat is the greatest common factor of 20 and 36
    6·2 answers
  • 2(3 times 3+4 times 4)
    13·2 answers
  • -2x-3+4x+8 what’s the answer
    11·2 answers
  • Hi can any one please help me I really need help please please let me know ya
    11·1 answer
  • Find the slope of the line perpendicular for (-3,-2) and (3, 1)
    7·1 answer
  • Find the perimeter of the<br> triangle.<br> 16% + 16) cm<br> (9%-11) cm
    15·1 answer
  • Julian forgot his bat when he left for baseball camp. His mother finds a box to ship it to him with the dimensions shown. If the
    8·1 answer
  • An icicle with a diameter of 15.5 centimeters at the top, tapers down in the shape of a cone with a length of
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!