1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alukav5142 [94]
2 years ago
6

If both of these deal with money , which is the best choice for this question

Mathematics
1 answer:
devlian [24]2 years ago
5 0

the answer for the question is c

You might be interested in
If P(x)= 3x^4 - 5x^3 - 17x^2 + 13x + 6, and P(1)=0, and P(-2)=0, then the factorization of P(x) is?
liberstina [14]

Answer:

P(x) = (x - 1)(x + 2)(x - 3)(3x + 1)

Step-by-step explanation:

Since P(1) = 0 and P(- 2) = 0, then

(x - 1) and (x + 2) are factors of P(x)

(x - 1)(x + 2) = x² + x - 2 ← is also a factor of P(x)

dividing 3x^{4} - 5x³ - 17x² + 13x + 6 by x² + x - 2 gives

P(x) = (x - 1)(x + 2)(3x² - 8x - 3) = (x - 1)(x + 2)(x - 3)(3x + 1)


5 0
3 years ago
When you convert from a large unit such as pounds or minutes to a smaller unit as ounces or seconds why do you use multiplicatio
Ronch [10]
Hope this helps:))))))

6 0
3 years ago
One of the angles is 26°. The second angle is complementary to the first angle. What is the measure of the third angle?
lubasha [3.4K]
2nd is 64 3rd is 90 all 3 = 180
6 0
3 years ago
Pls help me this is dur in 10 minutes.​
Alchen [17]

Answer:

answer for the question is 1.point R means that the unit rate is $14.00 per pound

6 0
2 years ago
What is 3/24 in simplest form???
IRINA_888 [86]
It simply is 1/8 because essentially for this one you are dividing by what goes in evenly
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Haley's car gets at least 18 miles per gallon. If she plans a trip that is 200 miles, what is the minimum number of gallons she'
    5·2 answers
  • PLZZ HELPP YOU WILL BE THE BRAINLEIST!!!!!!!
    15·2 answers
  • Three times the quantity five less than x, divided by the product of six and x
    10·1 answer
  • Suppose $1750 is put into an account that pays an annual rate of 4.5%
    6·1 answer
  • Tyler is 8 years old.His sister Olivia is 4 years less than twice his age.Write a numerical expression to fine Olivia's age
    7·2 answers
  • GRANDMA HAS 4 BAGS OF SOIL FOR HER FLOWER POTS ESCH FLOWER POT NEEDS 3/4 OF A BAG OF SOIL HOW MANY FLOWER POTS CAN SHE FILL
    14·2 answers
  • A file Mrs. Campbell wants to download says it will take about 32 minutes. Her computer says 24 minutes have passed since the do
    12·2 answers
  • What shows a example of symmetry?
    12·2 answers
  • Mark can make 9 pancakes in 15 minutes, and Charlotte can make 42 pancakes in 45 minutes. Working together, how many minutes wou
    10·1 answer
  • The given term is 6n-38,<br> can u find the first four terms in the sequence
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!