1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Mila
[183]
3 years ago
7
There are twice as many dimes as there are quarters, and twice as many nickels as there are dimes. The total amount of money is
$2.60. How many quarters, dimes, and nickels are there?
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
Bumek
[7]
3 years ago
4
0
4 Quarters 8 Dimes and 16 Nickels
Send
You might be interested in
Multiply 640 times 3 using partial products
Leno4ka [110]
213r1 or 213.3repeating
5
0
3 years ago
Read 2 more answers
A pool has a sidewalk around two sides. The length of the pool with the sidewalk is 60 ft and the width including
DanielleElmas [232]
Answer:
(60-x)(35-x)
Step-by-step explanation:
7
0
3 years ago
Read 2 more answers
How many triangles in the diagram can be mapped to one another by similarity transformations?
Fynjy0 [20]
Answer:
the answer is 3
Step-by-step explanation:
6
0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the area of the shape.<br> 7 m<br> 5 m<br> 15 m<br> 4 m
Katena32 [7]
Sorry, idk I just need to answer 1 question to keep asking for more
4
0
3 years ago
The perimeter of a triangle is 6x. One side is x+3 and another side is 2x+4. What is the length of the 3rd side?
maxonik [38]
Let y = the length of the 3rd side
x+3 + 2x+4 + y = 6x
x + 2x + 3 + 4 + y = 6x
3x + 7 +y = 6x
7 + y = 3x
y = 3x - 7
The length of the third side in terms of x is 3x-7
6
0
3 years ago
Other questions:
Jonathan has a collection of 400 marbles. Blue marbles make up 17%, percent of his collection. How many blue marbles does Jonath
15
·
2 answers
The equation 25x^2+25y^2=125 represents which conic section
6
·
1 answer
There are bytes in a gigabyte. There are bytes in a megabyte. How many times greater is the storage capacity of a 1-gigabyte fla
15
·
2 answers
100 POINTS! PLEASE HELP<br> See pictures for math problems 1-5
5
·
2 answers
Mrs.Klein uses 12 cucumbers to make 3 jars of pickles. At this rate, how many cucumbers will she need to make 10 jars of pickles
13
·
1 answer
If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent. A. $.65 B. $.66
6
·
1 answer
Find the measure of the indicated angle to the nearest degree.
10
·
2 answers
Whats the inverse of f(x)=x-3/5
9
·
1 answer
The cost of custom-made cookies at a bakery is shown on the graph below, where x represents the number of cookies and y represen
9
·
1 answer
A 15 kg ball is thrown into the air. It is going at 4m/s when thrown. How much potential energy will it have at the top?
9
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!