1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AleksandrR [38]
3 years ago
12

A triangle has side lengths of (2.4b+3.1)(2.4b+3.1) centimeters, (5.9b-9.7)(5.9b−9.7) centimeters, and (5.9c-5.3)(5.9c−5.3) cent

imeters. Which expression represents the perimeter, in centimeters, of the triangle?

Mathematics
1 answer:
Masja [62]3 years ago
7 0
101010100110011010101010101

You might be interested in
Carlo wants to join gym.the total gym offers three options for the membership. Option1:pay as you go.pay only $6 each time You w
Ray Of Light [21]
The question is attached in the image.

1- Carlo thinks he will go to the gym 20 times this month. Calculate how much each of these options will cost Carlo for one month.
a- Pay as you go:
Total cost = 6 * 20 = $120
b- Regular deal:
Total cost = 50 + 2(20) = 50 + 40 = $90
c- All-in-one-price:
Total cost = $100
d- The least expensive for Carlo in this case would be the regular deal.

2- How many visits each month would make the cost of the Regular-Deal and the All-in-one the same?
Assume number of visits is x.
Regular deal = All in one
50 + 2x = 100
2x = 100 - 50
2x = 50
x = 25 visits

3a- It costs $300 to join the new Superfit Gym. You then pay $15 each month and $2 each time you work out. Carlo thinks he will use the gym 20 times each month for a year.
Calculate the cost of the Superfit gym for one year.
Total cost = initial payment + 15*number of month + 2*days of workout
initial payment = $300
15*number of months = 15 * 12 = $180
2*days of workout = 2*20*12 = $480
Total cost = 300 + 180 + 480 = $960

3b- How much will Carlo save during the first year if he uses the Superfit gym rather than the regular deal at the other gym?
First we will calculate the total cost of one year using the regular deal at the other gym as follows:
Total cost at other gym = monthly cost + cost of each workout
Total cost at other gym = 50(12) + 2(12)(20) = $1080
Then, we will calculate the difference to know the amount Carlo would save as follows:
Carlo would save = 1080 - 960 = $120

Hope this helps :)

7 0
3 years ago
3. Ten more than a number is 28. Find the<br> number.
lesya [120]
18. I hope it helps:/
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Snow bought 90 grams of Christmas candy for each of his 14 grandchildren. How many total kilograms of candy did he buy?
nignag [31]

Answer:

1.26 kg.

Step-by-step explanation:

We have been given that Mr. Snow bought 90 grams of Christmas candy for each of his 14 grandchildren. We are asked to find the amount of candy bought by Mr. Snow in kilograms.

First of all, we will find the amount of candy in grams by multiplying 90 grams by 14 as:

\text{Amount of candy bought in grams}=14\times 90

\text{Amount of candy bought in grams}=1260

We know that 1 kilogram is equal to 1000 grams. To convert 1260 grams into kg, we will divide 1260 by 1000 as:

\text{Amount of candy bought in kilograms}=\frac{1260}{1000}

\text{Amount of candy bought in kilograms}=1.26

Therefore, Mr. Snow bought 1.26 kilograms of candy.

7 0
3 years ago
Lexi painted 2 faces in 8 minutes at the crafts fair.At this rate,how many faces can she paint in 40 minutes?
VLD [36.1K]

10 faces. 2:8 x:40 so 40÷8= 5 so x: 5x2 whixh is 10


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The probability of choosing a blue marble is 25%. you do experiment and draw a marble 200 times (and replacing the marble drawn
rjkz [21]
50 since 200/4 is 50
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Does any one know the answers to these questions?
    7·1 answer
  • 1. The county fair charges $1.50 per ticket for the rides. Jermaine bought 20 tickets for the rides and spent a total of $48.75
    13·1 answer
  • 5)
    14·1 answer
  • What is 6(x+4)? Show work
    6·2 answers
  • The product of two consecutive integers is 342. What quadratic equation can be used to find x, the grater number?
    13·1 answer
  • Determine the type and number of solutions of 4x^2-5x+1=0
    13·1 answer
  • 私は助けが必要です..グーグルはこれを翻訳するか、何かをします。私は日本語と英語を話します。please.
    13·1 answer
  • PLS HELP ASAP<br><br> BRAINLIEST
    5·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • PLEASE HELP
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!