1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivenika [448]
3 years ago
12

2/3 + 5/6 in the simplest form

Mathematics
1 answer:
asambeis [7]3 years ago
6 0
Here is your answer:

2×2=4
3×2=6
+
5×1=5
6×1=6

4+5=9

9÷3=3
6÷3=2

Your answer is...
=3/2
You might be interested in
Write 55% as a decimal and as a fraction.
Sedaia [141]
The answer for this question is 0.55%

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.<br><br> $5.99 for 19 lb
sveta [45]

Answer:

0.315 per lb

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Patricia goes to shop at her favourite mall for a day. She spends $103, which is 62.4 percent of the total money that she brough
ASHA 777 [7]

Answer: 210.50$

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
100 POINTS!!!!!!
Andrews [41]

Answer:

A 4x2=7-15 X=

Step-by-step explanation:

B como dedos de los dedos de losdos para el desayuno

C te como para el chico del

4 0
3 years ago
For what temperature if any, does F=3C?
Vladimir [108]
3 celsius is equal to 37.4 Ferenheight
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Before the coffee shop opens the employees bake 40 cookies which is 25 less than the number of donuts they make does the equatio
    11·2 answers
  • Solve for y: 2x-6y=12
    13·2 answers
  • A family is purchasing 17 tickets for a downtown walking tour. Adult tickets are $10, child tickets are $7, and senior tickets a
    9·1 answer
  • What is the degree of an angle in a regular heptagon
    5·1 answer
  • An Apple costs the same as 2 oranges. Together, an orange and a banana cost 10 cent more than an Apple. Two oranges cost 15 cent
    15·1 answer
  • 8(5021)(3054)+(-8)(-5021)(-3054)+3
    14·2 answers
  • Find the value of x that makes ABCD a parallelogram.
    6·1 answer
  • Find the length of the third side. If necessary, round to the nearest tenth.<br> 1<br> 20<br> 10
    6·2 answers
  • 13. Find the equations of the straight lines which passes
    11·1 answer
  • Write the ratio of the first measurement to the second measurement. Compare in millimeters.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!