1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luba_88 [7]
4 years ago
5

Tom has 12 carrots.sue has 1/6 as many carrots as tom.how many carrot sticks does sue have

Mathematics
1 answer:
Len [333]4 years ago
3 0
1/6 of 12 is 2. Sue has TWO carrot sticks.

You might be interested in
What is 5 cm to km? is it 0,00005? if im wrong please correct me because tomorrow i have exam
astra-53 [7]
It's 0.00005 so yeah you're correct
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the correct answer from the drop-down menu.
Fittoniya [83]

Answer:

control group

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Karen, Susan, and Meg are all in a workout program. Susan lost three less than twice as many pounds as Karen. Meg lost seven mor
KiRa [710]

Answer:

Karen will get mad because, Susan lost so much weight than her, she will call the police, rant to the manager of the program, cuss at Susan then get banned from the program and go to jail.

Step-by-step explanation:

That's what would REALLY happen, or did you want me to answer the math problem?

4 0
3 years ago
A random sample of 300 students is selected from a large group of students who use a computer-equipped classroom on a regular ba
8090 [49]

Answer:a

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
It takes 81 bricks to place along the walkway of the house. If the bricks cost $.15 a piece. How much would the brick border cos
zysi [14]
81 x 15 = $1215 is the brick border cost.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • F(x)=7x+9/8x-9 when -f(x)
    15·1 answer
  • Can someone help me with this don’t mind the 11 it’s not apart of the problem
    12·1 answer
  • Order 3, -4,7,-1 and -6 from least to greatest
    7·2 answers
  • I am stuck on this! Whoever answers this question correctly gets the brainliest!
    15·2 answers
  • Estimate the answer to 943.18 + 103.89 by first rounding each number to the nearest ten.
    14·2 answers
  • -answer fast- please
    9·1 answer
  • There are 568 apples in the kitchen ready to make apple pies, if 50% of them are green, how many are green?
    9·1 answer
  • PLS HELP WITH THIS I NEED A GOOD GRADE
    14·1 answer
  • A package of 4 red,white and blue hats costs $8. What is the unit rate
    13·2 answers
  • What is the value of x
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!