1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Cloud [144]
3 years ago
6

I’ll mark the best answers brainliest !!

Mathematics
2 answers:
yawa3891 [41]3 years ago
5 0
1. X=4.6478
2. X=12/12929
3. X=13177500/2143
4.x=-5
marissa [1.9K]3 years ago
3 0

<em>1. X=4.6478</em>

<em>2. X=12/12929</em>

<em>3. X=13177500/2143</em>

<em>4.x=-5</em>

<em />

You might be interested in
Write the 5th term in the expansion of (5x-y/2)^7
Nezavi [6.7K]

Answer:

65625/4(x^5)(y²)

Step-by-step explanation:

Using binomial expansion

Formula: (n k) (a^k)(b ^(n-k))

Where (n k) represents n combination of k (nCk)

From the question k = 5 (i.e. 5th term)

n = 7 (power of expression)

a = 5x

b = -y/2

....................

Solving nCk

n = 7

k = 5

nCk = 7C5

= 7!/(5!2!) ------ Expand Expression

=7 * 6 * 5! /(5! * 2*1)

= 7*6/2

= 21 ------

.........................

Solving (a^k) (b^(n-k))

a = 5x

b = -y/2

k = 5

n = 7

Substituting these values in the expression

(5x)^5 * (-y/2)^(7-5)

= (3125x^5) * (-y/2)²

= 3125x^5 * y²/4

= (3125x^5)(y²)/4

------------------------------------

Multiplying the two expression above

21 * (3125x^5)(y²)/4

= 65625/4(x^5)(y²)

5 0
3 years ago
Suppose a manufacturer sells a product as $2 per unit. If q units are sold, (a) write the total revenue function, (b) and find t
Ahat [919]

Answer:

We are given that  a manufacturer sells a product as $2 per unit.

Quantity = q units

So, Total revenue = \text{Cost per unit} \times quantity

Total revenue = 2q

So, the total revenue function is  2q

Marginal revenue is the derivative of the revenue functions

So, Marginal revenue = \frac{dR}{dq} =2

The marginal revenue function is 2

The constant marginal revenue function mean that the revenue earned by the addition of the output is constant.

7 0
3 years ago
Amy had $28 dollar’s to spend on school supplies. After buying 7 pens, she had $20.30 left. How much did each pen cost including
Airida [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

If Amy started with 28 dollars and bought 7 pens, then had 20.30 dollars, we can subtract to find the price of all 7 pens.

28-20.30=7.70 dollars

now to find the amount for EACH pen, we divide by 7

7.70/7=1.1

each pen costed Amy 1 dollar and 10 cents with tax

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Zack and his dad baked some cupcakes for his class. They put 6 cups on each of 8 plates. How many cupcakes did they put on the p
kolezko [41]

Answer:

48 cupcakes were put on the plates.

Step-by-step explanation: 6 x 8 = 48

I hoped this answer helped you solve your problem!

Sincerely, iloveyouplease123ims

8 0
3 years ago
James was trying to sleep one night but there was too much noise around him. His clock ticked every
g100num [7]

Answer:

<em>It will occur zero times between midnight and one o'clock.</em>

Step-by-step explanation:

<u>Least Common Multiple (LCM)</u>

Three events keep James from sleeping: his clock ticking every 20 seconds, a tap dripping every 15 seconds, and his dog snoring every 27 seconds.

All three events happened together at midnight. They will happen together again the first time the numbers 20, 15, and 27 have a common multiple. This is the LCM.

List the prime factors of each number:

20: 2,2,5

15: 3,5

27: 3,3,3

Now multiply all the factors the maximum number of times they appear:

LCM=2*2*3*3*3*5=540

(a) All the events will happen together again after 540 minutes.

(b) Since 540 minutes = 9 hours, this event won't happen again until 9 am. Thus, it will occur zero times between midnight and one o'clock.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 59. Please and thank you
    8·1 answer
  • What is the reciprocal of -b/3
    8·1 answer
  • A tank has a capacity of 10 gallons. When it is full it contains 15% alcohol. How many gallons must be replaced by an 80% soluti
    5·1 answer
  • The product shown is a difference of squares. What is the missing constant term in the second factor?
    13·1 answer
  • -7.9.-1=<br> -3.-5.-3=<br> 4.8.-2=
    15·2 answers
  • 3 more than 2 times a number
    5·1 answer
  • 3. In the figure shown, a circle with center O and radius of length 3 units is
    12·1 answer
  • One of the legs of a right triangle measures 6 cm and its hypotenuse measures 10 cm. Find the measure of the other leg. If neces
    11·1 answer
  • Helppleaseplease<br> please
    6·1 answer
  • 7 of 9
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!