1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NNADVOKAT [17]
3 years ago
8

A 16-oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?

Mathematics
1 answer:
SVETLANKA909090 [29]3 years ago
6 0
1.44 divided by 16 which is 0.09 and to check answer you take 0.09 and multiply by 15 and you get 1.44
You might be interested in
Plz help me with these question ( just making sure So I don’t get them wrong! :)
chubhunter [2.5K]
1. x intercept is (10,0)
y intercept is (0,6)

2. x intercept is (4,0)
y intercept is (0, -1)

3. x intercept is ( 4,0)
y intercept is (0,8)

hope this helps :) !
8 0
3 years ago
Convert 12.3 liters to milliliters.
agasfer [191]

Answer:12300

Step-by-step explanation:12.3x1000

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
On circle OOO below, \overline{SE} SE start overline, S, E, end overline is a diameter. What is the measure of \angle ISE∠ISEang
sladkih [1.3K]

Answer:

Step-by-step explanation:

34

6 0
3 years ago
Can someone explain this to me pls
Black_prince [1.1K]

Answer:

sory i cant explain but tell anser c

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A weight lifter lifts a setof 1250kg weights a vertical distance of 2m in a weight lifting contest what potential energy do the
nikitadnepr [17]

Answer:

<u>U = mgh = (1250 kg)(9.8 m/s2)(2m) = ? J</u>

HOPE THIS HELPS

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Please Help ASAP
    10·1 answer
  • Ree is 27 inches tall on her first birthday. She grows around 6 inches per year after that. What is the rate of change for the s
    6·2 answers
  • How do I simplify this?
    13·2 answers
  • Asa spent $165.20 on 5 video games. If the video games each cost the same amount, how much did one video game cost?
    5·1 answer
  • Your business has a monthly payment of $250 for cell phones and internet service Last month, you overpaid your
    9·1 answer
  • Please help me thank you
    5·2 answers
  • Consider the points below. P(2, 0, 2), Q(−2, 1, 4), R(7, 2, 6)
    12·1 answer
  • An architecture firm creates blueprints for office buildings. Last week, they produced four rectangular blueprints for four diff
    9·2 answers
  • As the average daily temperature in New York City decreases, the number of persons who are observed wearing sweaters in the work
    15·1 answer
  • The dimensions of a right rectangular prism are 1.5 cm,0.5 cm and 2. 25 cm.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!