1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariulka [41]
4 years ago
11

Markers are sold in boxes, packs, or as single markets. Each box has 10 packs. Each pack has 10 markers. Draw a picture to show

two ways to buy 276 markers

Mathematics
2 answers:
Neko [114]4 years ago
7 0

Answer:

Two possible ways are:

2 boxes, 7 packs and 6 single markers

2 boxes 6 packs and 16 single markers.

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

We have 276 markers. Each box has 10 packs, and each pack has 10 markers

We need to put 276 markers in boxes packs or single.

One possible way is:

Each box has 10 packs, and each pack has 10 markers; it means each box holds 10(10) = 100 markers.

Two boxes contains 2(100) = 200 markers.

Now the markers left are:

276-200 = 76 markers.

Each pack has 10 markers, therefore 7 packs would be 7(10) = 70 markers. This would leave

76-70 = 6 markers.

So, the one possible way is 2 boxes 7 packs and 6 single markers.

Way 2:

If we choose to use 2 boxes and 6 packs, this would be

2(100) + 6(10) = 200 + 60 = 260 markers,

This would leave

276-260 = 16 markers.

The another possible way is 2 boxes 6 packs and 16 single markers.

The required figure is shown below:

Lapatulllka [165]4 years ago
5 0
You could buy 276 single markers, you can buy 28 packs of markers, or 3 boxes of marker because 1pack = 10 markers, 10 markers multiplied by 10 packs equals 100. So 1 box would have 100 markers in it and if you took 2 boxes you would be missing 76 markers, so you're better off getting 3 boxes and having 300 markers than being less by 76.
You might be interested in
Is there anyone that can help me with this problem ???
zepelin [54]

Answer: if u a math person shouldn't u know how to do it?

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
Rite the word sentence as an inequality. two less than a number is more than 15
Fantom [35]
x-2 > 15 , bc yeah so yeah
4 0
3 years ago
Simplify <br> -4x+2x2-x2+5-3x
Serga [27]

Answer:

9 - 7x - x²

Step-by-step explanation:

-4x+2x2-x²+5-3x = -4x-3x+2x2+5-x²

I arranged the like terms together so it is easier to do the calculations.

-4x-3x+2x2+5-x² = -7x+4+5-x²

Simplify.

-7x+4+5-x² = 9-7x-x²

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If both popcorn and the cereal box cost the same amount , which is the better deal
julia-pushkina [17]

cereal box will be best deal.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please solve <br> 5/5 ÷ 1/2 =
Gala2k [10]
<span>5/5 ÷ 1/2 =
5/5 is the same as 1 so 1/2 of 1 = 1/2
</span>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The jenson family enjoyed a meal at the burger bam
    6·1 answer
  • Choose the linear inequality that describes each graph.
    14·1 answer
  • Find the unit rate: $9.60 for 4 pounds. and how whould you solve it
    14·1 answer
  • Is there an outliner? if so, what is it histogram
    14·1 answer
  • Connor is stuck in a traffic jam on a single-lane road. The traffic report tells him the
    8·1 answer
  • How to solve 2x-3=-x+3
    15·2 answers
  • Helppp pleaseeee I will get brainlest : ) type if u do
    13·1 answer
  • Como puedo resolver esta factorización? Factoriza la siguiente expresión sacando el factor común a) 15x2y − 25xy2 + 75x2y2 Ayúde
    7·1 answer
  • Is there a relationship between the area and the perimeter of a rectangle ?Give an example to help explain your answer .
    14·1 answer
  • Points A and B have the same x-coordinates but opposite y-coordinates.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!