1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
attashe74 [19]
3 years ago
15

The price of apples at a farm is $1.67 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of appl

es?
c = 1.67n
c equals 1.67 over n
c = 1.67 + n
c = 1.67 − n
Mathematics
1 answer:
Elan Coil [88]3 years ago
3 0
C=1.67n

It's kind of like y=mx+b. C stands for the overall price. And n stands for the amount of pounds. For example if someone bought 6 pounds apples at the farm it would be 
c=1.67(6)
c= $10.02
You might be interested in
I need help from uh all..​
DanielleElmas [232]

Answer:

Step-by-step explanation:

Given expression is,

\text{cot}A=\frac{1}{2}(\text{cot}\frac{A}{2}-\text{tan}\frac{A}{2})

To prove this identity we will take the right side of the identity,

\frac{1}{2}(\text{cot}\frac{A}{2}-\text{tan}\frac{A}{2})=\frac{1}{2}(\frac{1}{\text{tan}\frac{A}{2}}-tan\frac{A}{2})

                         =\frac{1}{2}(\frac{1-\text{tan}^2\frac{A}{2}}{tan\frac{A}{2}})

                         =\frac{1}{2}[\frac{2(1-\text{tan}^2\frac{A}{2})}{2tan\frac{A}{2}}]

                         =\frac{1}{2}(\frac{2}{\text{tan}A} ) [Since \text{tan}A=\frac{2\text{tan}\frac{A}{2}}{1-\text{tan}^2\frac{A}{2}}]

                         = cot A

Hence right side of the equation is equal to the left side of the equation.

3 0
3 years ago
Which number in the set {6, 12, 18, 36} satisfies the equation 3x - 9 = 27? Explain
PIT_PIT [208]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

3 x 12= 36

36-9= 27

3 0
3 years ago
Can someone please answer. There is one problem. There's a picture. Thank you!
spin [16.1K]
2r=6ft\to r=3ft\\\\A_O=\pi r^2\\\\A_O=\pi\cdot3^2=9\pi\ (ft^2)\approx9\cdot3.14\approx28.27\\\\Answer:\boxed{28.27\ ft^2}
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
[3/5y] + [-6/5y] =<br><br> 1234567891011121314151617181920
Ivenika [448]
The answer is -3/5y
alternative form is -0.6
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
1.Out of $550,000.00 given to a school, an amount of $325,000.00 was used. What fraction of the total amount was used? 2. Arrang
vfiekz [6]

Answer:

1.$225000 was used

2.7/15,7/12,3/5,3/4

Step-by-step explanation:

1.$550,000.00-$325,000.00=225000

2.all denominators should be 60

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Mrs. Reyes asked 3 girls and 4 boys to help with a project. She had each student make 8 paper airplanes. ​
    8·1 answer
  • What is the solution to the equation?      <br>x – 19 = 1<br><br>​
    12·2 answers
  • Kendra has $ 4.85 in nickels and quarters. If she has 5 more quarters than nickels, how many of each coin does she have?
    14·1 answer
  • You bought donuts for .60 each. In order to make a profit, you mark up the donuts 25%. What will you charge a customer for a don
    5·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated socks costs ​$16.47. What is the unit price of the pairs of socks​?
    6·2 answers
  • Geometry thing help<br>aa
    7·2 answers
  • What is the unit price for a piece of cheese if 1.24 pounds costs $11.25?
    6·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!!<br><br> Solve the equation<br><br> cos(x)sin(7x)=cos(3x)sin(5x)
    7·2 answers
  • Set B = {55, 57, 58, 59, 61}. Which number in set B has the smallest prime factor?
    10·1 answer
  • How do I solve the triangle for angle P?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!