1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis23 [38]
3 years ago
5

A bakery offers a sale price of $2.75 for 4 muffins. What is the price per dozen?

Mathematics
2 answers:
skelet666 [1.2K]3 years ago
4 0
4 muffins is $2.75
4*3=12
1 dozen is 12

2.75 * 3 =$ 8.25
lisabon 2012 [21]3 years ago
3 0
$8.25 4 muffins are for 2.75 and 4*3 is 12 so basically you could just do 2.75*3
You might be interested in
There are 14 pieces of chalk and 42 packages of
dem82 [27]

Answer:

qjwjjwmwjwu 4f fsnfh the t4hhrnrhnn4

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Clarissa sells handmade bracelets for each. The graph below shows her profits after expenses.
ser-zykov [4K]
Answer:

It represents how many bracelets she sold and the profit she makes from it.
3 0
3 years ago
Of all the visitors to a museum on Saturday, 18% were kids younger than 11 years old. In lowest terms, write the fraction of vis
Aleksandr-060686 [28]
<h3>Answer:  9/50</h3>

Explanation:

Any percentage converts to that number over 100.

So 18% would convert to 18/100

We then reduce the fraction by dividing each part by the GCF 2

18/2 = 9

100/2 = 50

The fraction 18/100 fully reduces to 9/50

4 0
3 years ago
if you found the percent of a number and the product is greater than the number, what do you know about the percent? explain.
Ket [755]
Well you can see it would be mixed number and it is not a number less than 1
5 0
3 years ago
NUMBER SENSE Find the sum of the first nine terms of the geometric sequence -14, - 42, -126,-378,-1,134,-3,402,-10,206,-30,618,-
liq [111]

:Jesus is coming pls be warned✝️turn away from ur sins he loves u and ur beautiful just the way u are

3 0
3 years ago
Other questions:
  • mr. brown has 78 pencils. he gave them to 8 children so that each child gets the same number of pencils. how many does each chil
    13·1 answer
  • 0.5, 3/16, 5/48 in order from least to greatest
    7·1 answer
  • Are cubic millimeters bigger than cubic inches
    15·2 answers
  • What is true about angles 2 and 7 In the picture below?
    15·1 answer
  • Is (5,6.5) a solution to y= -1/2x + 9?
    9·1 answer
  • Find the length of YX
    10·1 answer
  • Help plzz i really need this
    15·2 answers
  • Solve each equation. Show your work<br><br> 13a=-5<br> 12−b=12.5<br> -0.1=-10c
    13·1 answer
  • If three times a certain number is increased by 4 the result is 28
    6·2 answers
  • Prove the following trigonometric identities
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!