Step-by-step explanation:
this is an improper fraction to make it mixed you have to find how many 20s are in 23
yea only one
so 1 is the whole number
then it is 1 3/20
you can again make it improper by multiplying denominator by 1 and adding 3
(1/8)x + 2 = 9 yields a solution of 56.
(1/9)x – 8 = 7 and (1/9)x – 7 = 8 both have a solution of 135.
Answer:
you can buy 2 cookies
Step-by-step explanation:
4+1.5=5.5
8-5.5=1.5
1.5/.75=2
Answer:
£5.04
Step-by-step explanation:
Let's first find the unit cost.
£3.60/2.5kg = £1.44/kg
To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.
£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.
Answer:

Step-by-step explanation:
step 1
In the right triangle ABC
Applying the Pythagoras Theorem fin the hypotenuse AC

substitute



step 2
we know that
If two figures are similar, then the ratio of its corresponding sides is equal
so

substitute and solve for CE

step 3
Find the length of segment AE
AE=AC+CE
substitute the values
