1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
castortr0y [4]
3 years ago
8

Julia’s favorite snack comes in a box shaped like a right triangular prism. The dimensions of the prism are shown

Mathematics
1 answer:
LUCKY_DIMON [66]3 years ago
3 0
I do this and it’s letter D
You might be interested in
729 = blank to the third power
Crazy boy [7]
One way is to factor and group and get every 3
729=3 times 3 times 3 times 3 times 3 times 3
so we group the ones that happen 3 times
729=(3*3*3) times (3*3*3)
we know that we can take the cube root of each group and multiply the result
729=( \sqrt[3]{3*3*3})( \sqrt[3]{3*3*3})=(3)(3)=9

the answer is 9
4 0
4 years ago
5(1.07)^m=9.19 <br><br> Solve for m
tatiyna

The answer is 8.99 in decimal form

In exact for it  In (1.838)/ In (1.07)

I hope one of them helps

                       

7 0
3 years ago
You earn 35 for washing 7 cars how much do you earn for washing 4 cars
Neko [114]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help to solve it
Sidana [21]

Answer:

She will earn £9.01 per hour after the pay rise

Step-by-step explanation:

Here, we want to calculate a value, given the percentage of the pay rise

From the question, the percentage is 6%

The pay rise is thus;

8.50 + 6% of 8.50

= 8.50 + (6*8.5)/100

= 8.50 + 0.51

= £9.01

4 0
3 years ago
the point (-3,2)is on the line given by which equation below A. y = 3x B.y = x-5 C.y = x+5 D.y = - 3 x need asap
Ipatiy [6.2K]
The answer is C. y=x+5
4 0
3 years ago
Other questions:
  • 6 times the difference of a number x and 5 is 42. Write an equation that describes this situation. A) 6x + 5 = 42 B) 6x - 5 = 42
    12·1 answer
  • If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?
    6·1 answer
  • Explain how you would round the number 33 and 89 to estimate their sum
    8·1 answer
  • Which shows the dimensions of two rectangular prisms that have volumes of 72 cm3 but different surface areas? A. 6 cm by 3 cm by
    11·2 answers
  • Approximtely how many 27cubic volume cabinets will a container98,000cbic volume hold?
    13·1 answer
  • 6.7 is 10% of what number
    14·2 answers
  • Tom makes $25 an hour working at the local video game store. Over the past year he has saved $150 toward a new iPhone. If the iP
    6·2 answers
  • Expand the expression (z-k)^6 using the binomial theorem
    15·1 answer
  • you get paid $8 an hour. you make $35 in tips. you make $167.00 in a week. how many hours did you work. write an equation to the
    5·2 answers
  • Estimate 15.72 - 5.259 by rounding each number to the nearest tenth
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!