1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zanzabum
3 years ago
5

What is the number of ounces in 3 pounds

Mathematics
2 answers:
mixas84 [53]3 years ago
8 0

Answer:

48

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. So, for 3 pounds, multiply 16 x 3 = 48 ounces.


PIT_PIT [208]3 years ago
4 0

Answer:

48 ounces

Step-by-step explanation:


You might be interested in
A group of 3 friends spends a total of $17.25 for brunch at a restaurant before tax and tip. Everyone orders the same thing: scr
liubo4ka [24]

Answer:

17.25/3 = 5.75

Step-by-step explanation:

You divide 17.25 by 3.

It equals 5.75. Each friend has 5.75 on spend on brunch.

Toast is $1. Orange Juice is $1.75. Eggs are $2.

Hope this helps.

3 0
2 years ago
Jared wants a quick trip by bus or train to New York. The bus’s average speed is shown in the graph. The train’s average speed i
Lelechka [254]

The bus travels 15 miles more per hour than the train.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x.
Julli [10]

Answer:

...

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
PLEASE HELP ASAP i’ll mark brainliest !!!
Murljashka [212]

Answer:

y = 4x-9

Step-by-step explanation:

16x-4y-36 = 0

-4y = -16x+36(subtract 16x from both sides and add 36)\

y = 4x-9(divide both sides by -4)

4 0
3 years ago
Question 4<br> Choose all numbers that make the inequality true.<br> -1 &gt;p
devlian [24]

Answer:

0 and above

Step-by-step explanation:

it can go onto infinity put 0 or Amy positive number and you got it

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Roger had a farm with a certain number of orange trees. he had to cut down 5 trees to control the insects. each of the remaining
    9·2 answers
  • Johnny was walking down the street and he found 20$ so he went into the shop and bout three ice cream cones boxes how much money
    9·2 answers
  • Find the missing side lengths. Leave your answers as radicals in simplest form
    9·1 answer
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost
    15·2 answers
  • Is this correct? help please
    15·2 answers
  • In the number 344,589, how many times greater is the value of the 4 in the ten thousands place than the value of the 4 in the th
    6·1 answer
  • Please answer !!Urgent ​
    15·1 answer
  • Find square root by prime factorization<br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=a%29%20%5Csqrt%7B576%7D" id="TexFormula1" title="a
    13·1 answer
  • Hello Math Solvers kindly help me with this!​
    13·2 answers
  • Select all the correct answers.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!