1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Taya2010 [7]
3 years ago
8

A tax on suppliers will cause the equilibrium price paid by the consumer to ______ and the equilibrium quantity to ______.

Business
2 answers:
tangare [24]3 years ago
7 0
A tax on suppliers will cause the equilibrium price paid by the consumer to increase and the equilibrium quantity to decrease. The tax would basically make the supplier decide to increase the price of their product. In effect, the consumer would have to pay a higher <span>price because of this incident. Since the price to be paid by the consumer would increase, the equilibrium quantity would eventually increase because the amount to be paid by the consumer is already fixed. When the price per unit would increase, the number of units that can be bought with the specified amount of money will eventually decrease.</span>
levacccp [35]3 years ago
7 0

<u>A tax on suppliers will cause the equilibrium price paid by the consumer to \fbox{increase} and the equilibrium quantity to \fbox{decrease}. </u>

Further Explanation:

Equilibrium Price: Equilibrium price is a level of price where the demand and supply of the goods are equal.

Equilibrium Quantity: Equilibrium price is a level of quantity where the demand and supply of the goods are equal.

The law of demand states that the price of the goods increases when the demand for the goods decreases and vice versa. The increase in the tax would increase the price of the goods then the demand for the goods would decrease as per the demand law. The increase in the demand will result in a decrease in the equilibrium quantity.

<u>Thus, the increase in the price of the product would result in a decrease in the quantity of the product. </u>

Learn more:

1. Learn more about the revenue from property taxes

brainly.com/question/2689578

2. Learn more about the tax on the profit from selling the fixed assets

brainly.com/question/2617534

3. Learn more about the personal tax

brainly.com/question/1762937

Answer details:

Grade: High School

Subject: Economics

Chapter: Equilibrium price and quantity

Keywords: The tax on suppliers, equilibrium price, paid by the consumer, equilibrium quantity, law of demand, price of the goods, quantity demanded, Equilibrium price and quantity, economics.

You might be interested in
A manufacturing department completed and transferred to finished goods a total of 50,000 units. They also had 2,500 units in end
Alinara [238K]

Answer:

The cost of units completed this period is $ 350,000

Explanation:

<u><em>Units Out of the Process Were:</em></u>

Finished Goods = 50,000

Ending Work In Progress = 2500

          <u>1.) Finished Goods Equivalent Units</u>

Materials : Finished Goods are 100% complete in terms of materials hence 50000 equivalent units

Conversion : Finished Goods are 100% complete in terms of conversion costs hence 50000 equivalent units

         <u> 2.) Cost of units completed Units</u>

Materials : 50000 × 5.75 =287500

Conversion : 50000×1.25 =62500

Total = 287500 + 62500 = $ 350,000

<em>*Note Ending Inventory is not relevant for this question</em>

<u />

3 0
3 years ago
Wilson Corporation produces a large number of fishing products. The costs per unit of a particular fishing reel are as follows.
vlada-n [284]

Answer:

The decision is incorrect. It is cheaper to make in house.

Explanation:

Giving the following information:

Make in house:

Direct materials and direct labor 10

Variable factory overhead 6

Fixed factory overhead 4

The company recently decided to buy 10,000 fishing reels from another manufacturer for $18

We need to  calculate the unitary variable cost of production. Fixed costs are unavoidable, therefore they shouldn't be taken into account.

Variable cost= direct material + direct labor + variable overhead

Variable cost= 10 + 6= $16

The decision is incorrect. It is cheaper to make in house.

3 0
3 years ago
You sold 12 plants for $5.00 each. You purchase seeds at the Dollar Store for .50 a pack. The plant container costs $2.00 each.
alina1380 [7]

Answer: Well, first this relies on whether or not a pack plants twelve plants or just one. For the sake of this question, I will assume they plant one. Each plant costs two dollars and fifty cents to plant, and each are sold for five dollars, making two dollars and fifty cents profit on each. 12 times 2.5 is thirty dollars of profit total.

Explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of these are careers in the travel and Tourism pathway?check all that apply.
lyudmila [28]

Answer: 1 2 7 8

Explanation: plz mark me as brainiest im begging

3 0
3 years ago
Which of these is not something the fed is able to do?
kykrilka [37]
The correct answer is "<span>Prevent a budget deficit".

The FED or also known as The Federal Reserve System cannot prevent a budget deficit or the excessive use of money of the country, and increasing of expenses instead of an increase in the country's revenue.</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • For the following activity, indicate which of the objectives of managerial accounting activity is involved. In some cases, sever
    7·1 answer
  • i. Lawyers are changing their pay structures. It used to be that they would bill hourly (top dollar for top lawyers, less experi
    6·1 answer
  • Consider the following budget information: materials to be used totals $69,750; direct labor totals $198,400; factory overhead t
    8·1 answer
  • People are more likely to purchase a consumer ratings magazine that reviews new automobiles before buying a new car than they ar
    8·1 answer
  • Select all that apply.
    14·1 answer
  • Sleep Tight, Inc., manufactures comforters. The estimated inventories on January 1 for finished goods, work in process, and mate
    15·1 answer
  • Eton Corporation purchased land in 1998 for $190,000. In 2018, it purchased a nearly identical parcel of land for $430,000. In i
    5·1 answer
  • 18.On January 1, 2016, the Accounts Receivable and the Allowance for Uncollectible Accounts for Darius Company carried balances
    6·1 answer
  • A product enters the maturity phase of the life cycle, during which sales are strong but growth is slowing. What product managem
    8·1 answer
  • Because ems personnel are often exposed to both acute and chronic stressors, ________ management may be helpful to cope with on-
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!