1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kryger [21]
3 years ago
11

Which of the following is an arithmetic sequence?

Mathematics
2 answers:
Novosadov [1.4K]3 years ago
7 0
The answer is B or C
OLEGan [10]3 years ago
5 0
The correct answer is:
B) -8, -6, -4, -2, ...
The reason it is correct is because, all arithmetic sequential numbers consist of a constant difference between each number.
You might be interested in
Will walked 5 miles to school. He walked 7 miles back home because he took the long way. How many miles dis he walk in all?
4vir4ik [10]

12? pretty simple. i believe so

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the length of segment AD?
lana66690 [7]
The answer is c. 16. I hope this helps!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
1 tenth is how many times greater than 1 hundredth
Anna35 [415]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

1 tenth: 1/10

1 hundredth: 1/100

1/10 = X × 1/100

X = 100/10

X = 10

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the equation for 6/16
ZanzabumX [31]
Equation of 6/16 is 3/8
7 0
3 years ago
I need the answer please
Veseljchak [2.6K]
The trick to solving this problem is to know and remember that the sum of all the interior angles of a triangle is always 180 degrees.

Thus, (6x+1) + (5x-17) + (9x-24) = 180.

20x = -40, so x = -2 (answer)
7 0
4 years ago
Other questions:
  • Movie tickets are $9.00 for adults and $5.50 for children. One evening, the theater sold 36
    11·1 answer
  • What is 15 1/5 + 3 5/8 ?
    9·1 answer
  • In 1999 bus fare in atlanta was 4.70.In 1979 the fare was 2/5 of the fare in 1999 what was the fare in 1979
    5·2 answers
  • I would appreciate the help with Math! Giving Brainliest!
    10·2 answers
  • What is the value of x in the equation<br><br> x+4=11
    13·2 answers
  • Mrs. Jackson​'s closet consists of two​ sections, each shaped like a rectangular prism. She plans to buy mothballs to keep the m
    13·2 answers
  • 8w-8= - 4w + 16 answers please
    5·2 answers
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • Anybody know the answer !!
    8·2 answers
  • Please help .!!!!!!!!!!!!!!!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!