1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bija089 [108]
3 years ago
6

D=a=-3

Mathematics
1 answer:
saveliy_v [14]3 years ago
5 0
D=a=-3? was that written correctly?
You might be interested in
How do you solve the compound inequality?
NikAS [45]

Step-by-step explanation:

To solve a compound inequality, first separate it into two inequalities. Determine whether the answer should be a union of sets ("or") or an intersection of sets ("and"). Then, solve both inequalities and graph.

Hopes this helps.

6 0
3 years ago
Please help me
Alex Ar [27]

Answer:

The answer is 62.83

Step-by-step explanation: Just do 3.14 times 2 squared or 4 they are the same thing in this context then multiply 5 because that's your height.

4 0
3 years ago
Shishir bought 4000 orange at 70 paisa each. But 400 of them were rotten. He sold 2000 oranges at 90 paisa each.If he plans to m
Ipatiy [6.2K]

Answer:

He needs to sell the rest of the oranges at 75 paisa each.

Step-by-step explanation:

Consider the given information that, Shishir bought 4000 orange at 70 paisa each.

Note: 1 rupees = 100 paisa

Thus, 70 paisa = 70/100 rupees = 0.70 rupees

Therefore, the cost price of 4000 oranges is:

4000×0.70 rupees = 2800 rupees

The selling price of 2000 oranges is:

2000×0.90 rupees = 1800 rupees

The number of oranges now Shishir have:

4000 - 2000 - 400 = 1600

He wants to make a profit of RS 200. Thus the selling price of 4000 oranges should be:

2800 rupees + 200 rupees = 3000 rupees

He earned 1800 rupees by selling 2000 oranges at 90 paisa. So, the remaining amount that he needs to make with 1600 oranges is:

3000 rupees - 1800 rupees = 1200 rupees

Therefore, the cost of one orange is:

1600 oranges = 1200 rupees

1 orange = 1200/1600 rupees

1 orange = 0.75 rupees

Hence, he needs to sell the rest of the oranges at 75 paisa each.

4 0
3 years ago
Estimate the answer for 7.13x6. Explain your reasoning using words, pictures , or numbers. plzz helpp i give brainilest
Kipish [7]

Answer:

<h3>42.78</h3>

Step-by-step explanation:

7.13

*   6

-------

42.78

(6 times all numbers on top.)

4 0
2 years ago
Will Mark brainiest
Greeley [361]
2+3/5+1 1/4=3.85


3.85 pounds is the total weight.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many cups of ketchup would 13 hamburgers get if there was 3 1/4 cups of ketchup to be equally split among the 13 burgers? (i
    10·1 answer
  • In this problem, you will develop a model to predict whether a given car gets high or low gas mileage based on the auto data set
    8·1 answer
  • Select the correct answer from each drop-down menu,<br> and i =<br> fx=(10-31 and y=(3-10 then =
    5·2 answers
  • What is the area of a triangle that has a heaight of 5 feet and a base length of 4 feet
    5·2 answers
  • What are the x-intercepts of the graph of the quadratic function
    13·1 answer
  • Can you put this problem into fraction form?
    6·2 answers
  • Bryce grows a sunflower that contains 1,354 sunflower seeds. Six people share the harvested seeds. If they share the seeds equal
    9·1 answer
  • Decide which of the following numbers does not belong in the group.
    11·2 answers
  • 1<br> Choose all the variable terms in the expression. 12+15x-16-4x-10x
    15·1 answer
  • This is easy but I’m a bit slow PLS HELP IMAO
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!